MTI Fotó: Soós Lajos |
Uniós pénzek: a multik és a nagyvállaltok kezére is rácsapnak
A Marosmenti Vállalkozók Szövetségének vállalkozói fórumán a Miniszterelnökséget vezető miniszter emlékeztetett: az ország a következő uniós fejlesztési ciklusban 7200 milliárd forintot kap, melynek 60 százalékát kis- és közepes vállalkozások támogatására szeretnék fordítani.
Van azonban 100 olyan magyar nagyvállalat, mely számára a magyar kormány egy támogatási rendszert épít fel, tekintettel arra, hogy ők sem pályázhatnak a kis- és közepes vállalkozások számára fenntartott forrásra - jegyezte meg. Lázár azt mondta: a kis- és középvállalkozások számára rendelkezésre álló forrásokat az országhatáron belül is megvédik - nemcsak a multikkal szemben, de a hazai nagyokkal szemben is.
Nem késlekednek a pályázatokkal - egy ígéret, ami máris megdőlt
Lázár János kitért arra, hogy az ország és az Európai Unió között fennálló különbség akkor csökkenhet érdemben, ha tartósan 3-5 százalék közötti gazdasági növekedés lesz Magyarországon. Ehhez egyrészt az uniós források kellenek, de hozzájárulhat a pályázati bürokrácia csökkentése is, illetve a szakképzés átalakíta.
Lázár János ígéretet tett arra, hogy a pályázatok ebben a ciklusban folyamatosan jelennek majd meg, nem fordulhat elő a források kiosztásában az előző időszakban tapasztalt késlekedés sem, a kifizetések is folyamatosak lesznek.
A kezdet mindenesetre döcögős: hiába a többször elhangzott ígéret, még áprilisban sem hirdették meg az új pályázatokat. Azt már tudjuk, hogy minden sokkal jobb lesz, azt azonban még mindig nem, hogy mikor jelennek meg a kiírások.
Korábban Lázár János arról beszélt: júniustól indul az igazi pályázati dömping, Csepreghy Nándor később év végére tette a csúcspontot.
A héten ugyan megjelent a "Mikro-, kis- és középvállalkozások piaci megjelenésének támogatása" kkv-fejlesztési pályázat, ennek keretösszege azonban csak 5 milliárd forint. A 80 milliárd forintos kapacitásbővítési pályázatot még mindig nem írták ki, bár szintén áprilisra ígérte a kormány menetrendje.