Szabó Zsolt, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium (NFM) fejlesztés- és klímapolitikáért, valamint kiemelt közszolgáltatásokért felelős államtitkára a Környezeti és Energiahatékonysági Operatív Programról adott tájékoztatást az Országgyűlés európai ügyek bizottsága ülésén.
Az államtitkár közölte: a 2014-2020-as időszakra vonatkozó KEHOP 1174 milliárd forint kerettel rendelkezik. A bizottság ülésén Szabó Zsolt elmondta, hogy az ország a forrás egy részét az európai uniós kötelezettségvállalás teljesítésére fordítja, de tartalmaz szabadon felhasználható összeget is.
Ezeket támogatja az Európai Unió
Az államtitkár kifejtette, hogy a KEHOP öt fő területet támogat. A klímaváltozással összefüggő beruházásra 324 milliárd forint keret áll rendelkezésre, ebből jellemzően az országos jelentőségű árvízvédelmi fejlesztéseket finanszírozzák - ismertette.
A települési vízellátást, a szennyvízelvezetést, az ivóvízminőség javítását szolgáló fejlesztésre 386 milliárd forintot szánnak - tette hozzá. Az államtitkár elmondta, hogy kiemelt terület lesz a hulladékgazdálkodással és kármentesítéssel kapcsolatos fejlesztés is 124 milliárd forint kerettel, egyebek közt ide tartozik majd a hulladékgazdálkodás átalakítása.
A természetvédelemre és az élővilág fejlesztésére 31,3 milliárd forintot irányoztak elő, ez a keret zömében a nemzeti parkok kiemelt projektjeinek fejlesztését szolgálja.
Az energiahatékonyság növelésére, a megújuló energia alkalmazásra 308 milliárd forint támogatás áll rendelkezésre a fejlesztési időszakban - ismertette az államtitkár.
Fókuszban a megújuló energiaforrások
Szabó Zsolt felhívta a figyelmet arra, hogy újdonság lesz az energiahatékonyság területén a lakosság támogatása a KEHOP-ban 120 milliárd forint értékben.
A szaktárca államtitkára kitért arra, hogy támogatják a geotermikus energia és a napenergia felhasználást, egyebek közt szeretnék elősegíteni olyan erőművek létesítését, amelyek hulladékból és szennyvíziszapból állítanak elő energiát, ezek zömükben a távhőszolgáltatást segítenék elő.
Nem a KEHOP az egyeten
Korábbi cikkünkben összefoglaltuk, hogy milyen uniós programokra számíthatunk idén. A munkaerőpiac fellendítésétől a környezetvédelmen át a regionális fejlesztésig, mindenre ad támogatást Brüsszel.