1,3 milliárd euróval rontotta a koronavírus-járvány az Allianz eredményét
2020-ban a teljes díjbevétel 1,3 százalékkal, 140 milliárd euróra csökkent, a működési eredmény 10,8 milliárd euró lett, nagyrészt a Covid-járvány 1,3 milliárd euróra rúgó negatív hatása miatt - írja az Allianz lapunkhoz eljuttatott közleményében. A cég adózott eredménye 14 százalékkal, 6,8 milliárd euróra csökkent. Az igazgatóság az előző évvel megegyező összegű, részvényenként 9,60 eurós osztalék kifizetésére tesz javaslatot. Idén 12 milliárd eurós működési eredményt tűzött ki célként az Allianz.
Az Allianz közleménye főleg a járvány és az alacsony kamatlábak okozta nehézségekre adott rugalmas válaszokat hangsúlyozza a cég jelentésében, hangsúlyozva, hogy a tavalyi utolsó negyedév már erősre sikerült. A Covid-19-világjárvány természetesen nyomot hagyott a pénzügyi eredményeken, különösen a Vagyon- és felelősségbiztosítási üzletágban.
A belső bevétel növekedésének árfolyam- és konszolidációs hatásoktól megtisztított mértéke 1,8 százalékkal volt alacsonyabb 2020-ban, mint 2019-ben, főként az Élet- és egészségbiztosítási üzletágnak köszönhetően.
A teljes díjbevétel a 2019. évi 142,4 milliárdról 1,3 százalékos csökkenéssel, 140,5 milliárd euróra esett vissza, és a működési eredmény 9,3 százalékkal, 11,9 milliárdról 10,8 milliárd euróra gyengült, főként a Covid-19 járvány mintegy 1,3 milliárd eurót elérő kedvezőtlen hatása miatt.
- A Vagyon- és felelősségbiztosítási üzletág működési eredménye a Covid19-hez kapcsolódó veszteségek, az alacsonyabb lebonyolítási eredmények és a szintén alacsonyabb működési befektetési eredmény miatt esett vissza.
- Az Élet- és egészségbiztosítási üzletág működési eredményének összege ugyan csökkent, de a rugalmas befektetési nyereségrátának köszönhetően még így is erős szinten zárt. A csökkenés elsősorban az Egyesült Államokban az előző évben elért pozitív hatásnak, valamint a spanyolországi Allianz Popular S.L. leépítésének volt betudható.
- A Vagyonkezelési üzletág viszont a magasabb átlagos teljes kezelt vagyonból magasabb működési eredményt ért el, és továbbra is körültekintő költséggazdálkodást folytatott. A részvényesek számára megtermelt adózott eredmény az alacsonyabb működési és nem működési eredmény következtében 14 százalékkal, 7,9 milliárdról 6,8 milliárd euróra csökkent.
- Az egy részvényre jutó nyereség alapértéke (EPS) 18,90 euróról 16,48 euróra esett vissza, azaz 12,8 százalékkal csökkent 2020-ban. A sajáttőke-arányos megtérülés (ROE) mértéke 13,6-ról 11,4 százalékra esett vissza.
- A Szolvencia II. irányelv szerinti tőkemegfelelési mutató a 2019 végi 212 százalékhoz képest 2020 végére 207 százalékra csökkent.[
- Az igazgatóság 2020-ra az előző évivel megegyező, részvényenkénti 9,60 eurós osztalékra tesz javaslatot.
A pénzügyi eredmények mellett a vállalat minőségének fő mutatója az ügyfelektől kapott visszajelzés. Az Allianz globális működési egységeinek 79 százaléka a piaci átlagot meghaladó valós ügyféltámogatottsági értéket (NPS) ért el az előző évi 70 százalékhoz képest, és ezzel új rekordot állított fel. A vezetési kompetenciák és a teljesítményorientált vállalati kultúra mérésére alkalmazott inkluzív meritokrácia-mutató (IMIX) értéke 2020-ban az előző évinél 5 százalékponttal magasabb értéket, 78 százalékot ért el. Ezek az eredmények azt bizonyítják, hogy az Allianz „Az egyszerűség diadala” című stratégiája kiválóan bevált, különösen a válság idején.

Erős év végi hajrá
2020 negyedik negyedévében a teljes díjbevétel az előző évihez képest stabil maradt. A működési eredmény az előző évi 2,8 milliárd euróhoz képest 8,2 százalékkal, 3 milliárd euróra nőtt, és ehhez az eredményhez valamennyi üzletág hozzájárult. A magasabb nyereségrátának köszönhetően az Élet- és egészségbiztosítási üzletág működési eredménye emelkedett, míg a teljes kezelt vagyon (AuM) növekedésének köszönhető bevételemelkedés a Vagyonkezelési üzletág működési eredményének javulását eredményezte. A Vagyon- és felelősségbiztosítási üzletág működési eredménye szintén nőtt. Ez bőven ellensúlyozta a nem működési eredménye romlását, így összességében a részvényesek számára megtermelt adózott eredmény 2,2 százalékkal, 1,8-ról 1,9 milliárd euróra nőtt.
Giulio Terzariol, az Allianz Csoport pénzügyi vezetője elmondta, hogy „az Allianz csapata erős hajrával zárta a nagy kihívást jelentő évet, ami azt mutatja, hogy az Allianz megbízható partner minden részvényesünk számára.” „A Covid-19 kedvezőtlen hatásaival korrigált működési eredményünk meghaladta az előző évi rekordszintet, ami jól mutatja, hogy üzleti teljesítményünk mennyire diverzifikált és egészséges. Tőkehelyzetünk a világjárvány teljes ideje alatt erős maradt. Ezért magabiztosan tekintünk a 2021-es év elé.”