A pénzügyminiszter kiemelte: a vállalat 16 milliárd forintos beruházása 600 munkahelyet véd meg és 50 új munkahelyet teremt, amelyhez a kormány 5,5 milliárd forintos támogatást nyújt.
A koronavírus-járvány megmutatta, hogy Magyarországnak saját lábára kell állni több iparágban, így az egészségipar mellett többek között a higiéniai termékeket előállító cégeknek jelentősége is nőtt - hangsúlyozta Varga Mihály, aki azt is közölete, hogy a kormány ezért támogatja azokat a beruházásokat, amelyek erősítik az önellátást, és a növekedés további forrását jelentik. A miniszter fontosnak nevezte, hogy a hazai vállalkozások nyertesen kerüljenek ki a válsághelyzetből, ezért folytatódnak az adókönnyítések, a munkahelymegőrző intézkedések és nőnek a támogatási keretek is. A pénzügyminiszter szerint a gazdasági válságból való kilábaláshoz szükséges átmenetileg az eddiginél költekezőbb fiskális politikát folytatni, azonban a kormány a gazdaságpolitikai céljait nem adja fel. Fenn kell tartani a gazdaság szereplőinek a bizalmát és a vállalkozások beruházási hajlandóságát - hangsúlyozta a miniszter.
Varga Mihály úgy fogalmazott: ahogy a járvány tavaszi hulláma után, úgy most is az a cél, hogy a gazdaság működőképessége fennmaradjon, és hazánk mielőbb visszatérjen a válság előtti pályára. Ezt hivatott elősegíteni a Nagyvállalati Beruházási Támogatás, amely már közel 300 milliárd forintnyi fejlesztéshez járult hozzá, és újabb beruházások várhatók a közeljövőben. Ezért döntött a kormány tavasszal az eredeti, 15 milliárd forintos keret 40 milliárdra történő emeléséről, míg a mostani, újabb növeléssel ez az összeg már 80 milliárd forintra emelkedik, ahogy ez a mai Magyar Közlönyben is megjelent. Laptársunk, az mfor.hu csokorba szedte, hogy milyen egyéb, százmilliárdokat mozgató intézkedéseket hozzott még a kabinet.
A higiéniai papírtermékek piacán vezető, magyar tulajdonú Vajda-Papír Kft. beruházásának köszönhetően teljessé válik a vállalat saját előállítású alapanyag biztosítása, nőnek a kapacitásai, amely stratégiai előnyt jelent a régió piacain - hívta fel a figyelmet Vajda Attila, a cég ügyvezető igazgatója a projekt bemutatásakor. Mint mondta: fontos a vállalat számára, hogy Magyarország ellátásbiztonságát javítani tudják és a környező országokban is sikerrel tudják értékesíteni termékeiket.
Az ügyvezető kiemelte, hogy a cég éves higiéniai alappapír-gyártása bőven meghaladja a belföldi igényeket, így Magyarország önellátó is lehet ezekből a termékekből, a koronavírus-járvány alatt megnőtt kereslet mellett is. A higiéniai papírfogyasztás a higiénés elvárások és igények erősödésével folyamatosan emelkedik, Magyarországon is komoly még a növekedési potenciál, a cég ezért is döntött a beruházás mellett. Emlékeztetett rá, hogy Dunaföldváron 2018. novemberében készült el a beruházás első üteme: Európa legmodernebb, a régió legnagyobb papíripari üzeme épült meg 15 milliárd forintból, a második ütem pedig további 16 milliárd forintos beruházást jelent. Ebben az ütemben újabb üzemcsarnokot építenek fel és beüzemelnek egy alappapírgyártó gépsort is. A teljes költségvetéséből csaknem 10 milliárd forintot fordítanak gép és technológiai beruházásra ezen túlmenően jelentős az építőipari fejlesztés mértéke is.
Vajda Attila hangsúlyozta, hogy a beruházás cégcsoportnak többletbevételt jelent és ezzel párhuzamosan a költségvetés felé is növekvő adóteljesítménye lesz a cégnek. Az új gépsor termelését belföldön és külföldön egyaránt értékesítik majd, a többletbevétel várhatóan eléri az évi 21 milliárd forintot, amely éves szinten 80-100 millió forint társasági adó többlet befizetést keletkeztet. Az eddigi hazai gyártókapacitás további 70 ezer tonnával nőhet. A bővülés ¬- a további ötezer kamionnyi késztermék, illetve kétezer kamionnyi félkész termék előállítása és szállítása révén - 50 fő közvetlen munkaerő és több száz közvetett munkaerő foglalkoztatását jelenti, ami éves szinten közel 1milliárd forint bruttó bér kifizetést eredményez. A járulékokra vonatkozóan szintén növekszik az adóteljesítményünk várhatóan 200 millió Ft-tal. A Vajda-Papír ügyvezető igazgatója szerint nem elhanyagolható az sem, hogy a fejlesztéssel nő a vidék megtartó ereje, és számítások szerint az önkormányzatok felé is növekszik az adóteljesítményünk, megközelítőleg 130 millió forinttal. Ismertette azt is, hogy az építkezés várhatóan 2021. márciusában kezdődik, és az új üzemben a tervek szerint 2022. márciusában indulhat el a gyártás.