Számos, férfiak által dominált iparágban továbbra is alacsonyabb a nők aránya, különösen vezetői pozíciókban. Ez a jelenség nem a tehetség vagy képességek hiányából fakad, hanem sokszor abból, hogy a hölgyek számára nem magától értetődő opcióként jelennek meg ezek az irányok és már egészen fiatal korban inkább más területek iránt érdeklődnek.
A nők és a férfiak eltérő szemléletmódját számos kutatás vizsgálta eddig is. Szuromi-Kovács Ágnes szerint pedig a két nem más készségekben erős, máshogyan közelít meg problémákat és más típusú döntéseket hoz. A diverzitás teszi sikeressé azokat a csapatokat, amelyekben a nemek aránya kiegyensúlyozottabb. Ha a vezetésben is jelen van a női látásmód, az nemcsak a döntések minőségét javítja, hanem a szervezeti kultúrára is pozitívan hat.
„Ha egy nagyobb vállalati csapatot nézünk, az a legoptimálisabb, ha a vezetésben kiegyensúlyozott a férfiak és a nők aránya, mert minden aspektusból van, aki képviseli a saját – sokszor ellentétes – álláspontját, amit meg lehet vitatni és jó esetben egy optimum kerül ki a diskurzus végén”
– fejtette ki a szakértő.
A nők karrierútja általában eltér a férfiakétól, különösen az életpálya első szakaszában és a hölgyek sokszor csak a gyermekvállalás utáni életszakaszban nyitnak a vállalkozói lét irányába. A család mind támogató, mind korlátozó tényező lehet a nők karrierútján. Az egyik legnagyobb kihívást a munka és a magánélet összeegyeztethetősége jelenti. Szuromi-Kovács Ágnes szerint jobban kellene támogatni a szülési szabadságról visszatérő anyukákat a munka világába történő visszaintegrálódásukban, hiszen ez mindenki számára jelentős előnyökkel járna.
Kiemelkedő szerepe van a támogató környezetnek, mind családi, mind szakmai, professzionális szinten. Ősszel indul a Women in Leadership League, a Will Foundation legújabb kezdeményezése, amelynek célja, hogy mentorokkal, workshopokkal, közösségi eseményekkel és gyakorlati tudással támogassa a tehetséges nőket a szakmai fejlődésükben. A program első része Bostonban kerül megvalósításra, majd Magyarországon ültetik a gyakorlatba a nemzetközi szinten megszerzett tudást.
A program túlmutat az egyéni fejlődésen: célja, hogy inspirálja a jövő női vezetőinek generációját és hozzájáruljon a hazai üzleti, illetve vállalkozói kultúra szemléletformálásához.
A Garantiqa Hitelgarancia Zrt. támogatásával rendszeresen megjelenő Cégkassza Podcast legfrissebb adásában a nők vállalkozói és vezetői szerepe volt a fókuszban, az epizód elérhető alább:
(x)