A Központi Statisztikai Hivatal szerint 2017-ben több mint 7 százalékkal, csaknem 451 ezerre nőtt az egyéni vállalkozók száma, miközben a társas vállalkozásoké 2 százalékkal, 530 ezer alá csökkent. Csupán tavaly több mint 69 ezer egyéni vállalkozást jegyeztek be: kétszer annyit, mint 2012-ben.
Katás vállalkozó vagy? Komoly bírság fenyeget, ha ezt benézed Sok katás kisvállalkozást fenyeget bírság, mert a külföldről igénybevett szolgáltatások után – mint például a Facebook hirdetés - nem fizetnek áfát, holott kellene. Tovább >>> |
Az Opten céginformációs igazgatója elmondta: a kisadózó vállalkozások tételes adójának bevezetése, valamint a cégalapítás feltételeinek jogszabályi szigorítása az egyéni vállalkozói forma felé terelik a vállalkozni szándékozókat. Pertics Richárd szerint ez a jelenleginél is elaprózottabb és kevésbé versenyképes vállalkozói réteg kialakulása felé tereli a képet – ilyen tendencia mellett ugyanis az egyéni vállalkozók száma túlmutathat a cégekén.
Ez azért is aggasztó, mert a magyar vállalkozások jelentős része már így is mikrovállalkozás: 10 főnél kevesebbet foglalkoztató cégek, amelyek árbevétele nem haladja meg az évi 2 millió eurót. A tőkeerő hiánya pedig megnehezíti a külföldre lépést.
Egyre ködösebbé teszi a gazdaságot
A katás egyéni vállalkozás elindítása manapság alig egy óra és akár egy óra alatt eszközölhető. A működtetés kevés adminisztrációval jár, az adózás pedig egyszerű, hiszen 12 millió forintos árbevételig fix díjat kell befizetni, attól függően, hogy mellékállásban vagy főállásban vállalkozik-e valaki.Ez egy olyan kedvező adózási forma, amely számos céget és munkavállalót a színlelt vállalkozás irányába terel: papíron egyéni vállalkozóként, valójában alkalmazottként dolgozik a munkavállaló – mondja Pertics Richárd. Szintén a vállalkozások számát növeli, hogy sok egyéni vállalkozónak van cége is, sőt, nem ritka a családon belüli 3-4 féle vállalkozási és adózási forma működtetése.
Tisztességtelen magyar cégek – rengetegen dolgoznak feketén Több mint 200 millió forintnyi munkaügyi bírság született a feketemunka miatt. Részletek >>> |
Bár az egyszerűsített adminisztráció és az alacsony költségek gazdaságösztönző hatásúak lehetnek, egyben veszélyforrást is jelenthetnek, hiszen ilyen létszámnál az alacsony transzparenciaszint és tőkeellátottság bizonytalanságot vihet a gazdaságba. Az egyéni vállalkozóknak a cégekkel ellentétben nincs beszámolási kötelezettségük, kevés adatot kell közölniük, és jellemzően nincs mögöttük tőke sem, ami könnyen a lánctartozások megugrásához vezethet.
Korábban a kft.-k alapítását könnyítették meg jelentősen, ez a cégforma korábban nagyon is népszerű volt, mivel összesen fél millió forint törzstőke kellett a beindításához. A visszaélések miatt azonban 2014-ben kötelezővé tették a 3 millió forintos törzstőkét, aminek hatására 11 ezerrel csökkent a társas vállalkozások száma.
A szakértő szerint a mostani szabályozás miatt az eddig legalább valamelyest átlátható cégek jelentős része átszivárog az egyéni vállalkozás fekete dobozába. A helyzetet csak tovább rontja, hogy a vállalkozások nagy része mindenféle üzleti terv és stratégia nélkül indul el, majd több mint felük öt éven belül meg is szűnik. Az pedig még a tőkeerősebb cégek számára is probléma, hogy üzleti partnereik 10 százaléka évente kicserélődik – tette hozzá.
Több tízezer magyar kkv óriási problémája: mi lesz a megoldás? A hazai családi vállalkozások tízezrei szembesülnek mostanában a cégutódlás kérdésével - a generációváltás azonban nehezen megy, nem véletlenül. További részletek a Privátbankár.hu-n. >>> |