Warren Buffet és hű bendzsója. Forrás: Flickr |
A természeti katasztrófákat gyakorlatilag lehetetlen kivédeni, pont emiatt óriási pusztítást képesek végbevinni az érintett területeken. A Reuters cikke szerint évente mindössze 2 százalék esélye van annak, hogy valamilyen természeti csapás komoly hatást gyakoroljon egy ország, vagy épp a világgazdaság működésére – emlékezzünk vissza, hogy a legutóbbi hurrikánszezont is megérezték a tőzsdék. A Berkshire Hathaway elnöke, egyben a világ legnagyobb befektetője, Warren Buffett azonban fittyet hány az ilyen esetekre.
Ennyi pénzzel nincs min aggódni
A Berkshire 1967-ben lépett be a biztosítások piacára, ekkor vásárolták be magukat ugyanis 8,5 milliárd dollárért a National Indemnity-be. Azóta ez az üzletág vált a vállalat legjövedelmezőbb pénztermelőjévé. Így bár egy természeti katasztrófa akár 400 milliárd dolláros biztosítási kárt is okozhat az ágazatnak, a résztulajdonosi viszonyok miatt a Berkshire Hathaway azonban csak potom 12 milliárdot bukhatna egy világkatasztrófán. Ez Buffett elmondása szerint „aprópénz” a vállalatnak – noha azt elismerte, hogy egy ilyen esemény bedönthetné a konkurenciát.
A hurrikánszezonban más biztosítóknál jóval nagyobb veszteségeket láthattunk: a Harvey, az Irma és a Maria összesen 3 milliárd dolláros lyukat égettek a biztosítók költségvetésébe. 2005-ben a Katrina hurrikán idején volt utoljára ekkora vesztesége az amerikai biztosítóknak, a vihar akkor 41,1 milliárd dollárt söpört ki a piacról.
Mit kell tudni a Berkshire Hathawayről?A holding vállalat egyébként gyakorlatilag már minden területen jelen van, Buffett egyebek mellett résztulajdonos vasúthálózatokban, vegyiipari cégekben, energiaszolgáltatókban, kiadókban, sőt, ott van a nevük a fagylaltgyártásban, a Coca-Colában és a ruhaiparban is. A Berkshire Hathaway tavaly egyébként nehéz évet zárt, 3,24 milliárd dolláros adózás előtti veszteséget könyveltek el – ez az adók után 2,22 milliárdos mínuszt jelentett. A vállalat egyébként 2002 óta nem volt veszteséges. |
A katasztrófáktól nem fél – ettől annál inkább
A vállalatnak egyébként 116 milliárd dollár szabad, azonnal befektethető tőkéje van, ennek azonban egyszerűen nem talál célpontot a mágnás – Buffett ugyanis azon aggódik, hogy egész egyszerűen már nincsenek elég nagy sztorik a piacon. A vállalat egyebek mellett 17,16 százalékos részesedést tud magáénak az American Expressben, 9,4 százalékot a Coca-Colában, 9,9-et a Wells Fargoban, és további 3,3 százalékos részesedést az Apple-ben. Igaz, az utóbbi teljesítményével nem elégedett Warren Buffett.