Az Erste Bank Hungary az idei év első kilenc hónapjában 12 milliárdos adózás utáni nyereséget ért el, ez több mint hetven százalékkal alacsonyabb az előző év azonos időszakáéhoz képest - ismertette Jelasity Radován, az osztrák Erste Bank AG 70, az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank, valamint a magyar állam 15-15 százalékos tulajdonában lévő hitelintézet elnök-vezérigazgatója.
Az eredmény csökkenése mögött részben az áll, hogy bár az Erste a működési bevételeit az egy évvel korábbi, 110 milliárd forint körüli szinten tudta tartani, működési költségei - főként a beruházások és az amortizáció miatt - növekedtek. Mindezek eredményeként a bank működési eredménye 5,4 százalékkal maradt el a tavalyitól. A működési bevételek csaknem 6 milliárd forinttal magasabbak lehettek volna, ám a hitelek piaci átértékelése és a törlesztési moratórium ezt nem tette lehetővé.
A Covid-19 közepette bíztató - mindenekelőtt a magyar gazdaság válságból való kilábalása szempontjából -, hogy az Erste hitelállománya 2020 első kilenc hónapjában 13 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit, az 1765 milliárd forintot tett ki szeptember 30-án. Ezen belül a lakossági jobban nőtt, 19 százalékkal, 975 milliárdra, míg a vállalati 8 százalékkal, 790 milliárdra.
Igaz, az új hitelek kihelyezése lassult, de a Babaváró hitel továbbra is jelentős keresletet generál. Összességében az Erste 17 százalékkal kevesebb, 314 milliárd forintnyi hitelt folyósított az idei első háromnegyed évben, mint a tavalyiban. Ez teljes egészében a vállalati kihelyezések csökkenésének tudható be, mivel azok 39 százalékkal estek vissza, 107 milliárdra, ezzel szemben a lakosságiak még nőni is tudtak, 3 százalékkal, 207 milliárdra. Ez utóbbiból 73 milliárd a Babaváró hitel. Pozitív meglepetés, hogy a jelzáloghitelezés már magasabb a tavalyinál - emelte ki Jelasity Radován. E kihelyezéseik 10 százalékkal lettek magasabbak 2020 első kilenc hónapjában, 72 milliárd forintot tettek ki.
Ez is azt mutatja, hogy bár az első kilenc hónap eredményein meglátszik a koronavírus hatása, az Erstén nem fog múlni a V-alakú kilábalás - hangzott el a sajtótájékoztatón. A banknál nem számítanak további jelentős kockázatok felbukkanására az év hátralévő részében. A március után folyósított hitelportfóliójuk (amelyre a moratórium nem vonatkozik) továbbra is jó minőségű, a nemteljesítő hitelek aránya 2,6 százalék. Az NHP Hajrá programban a bank a vállalati hitelezésben elért piaci részesedését meghaladó mértékű összeget folyósított.
Eközben a betétállománya növekedése kiemelkedő maradt, részben a moratórium, részben a visszafogott fogyasztás hatására.
A Covid-járvány két legfontosabb gazdasági stressztényezője az Erste szakértőinek megítélése szerint a munkanélküliség és a bérjövedelmek csökkenése lehet, a hitelportfoliók védettsége lényegesen jobb. Kedvező, hogy a számlaforgalmi adatok alapján a bank kisvállalkozó ügyfelei jól alkalmazkodtak a válsághelyzethez.
A koronavírus-járvány fokozódása miatt egyébként az Erste hétfőtől átáll a csaknem teljes home office-ra, a budapesti központjában dolgozó 1800 főből egy időben már eddig is csak 500-an tartózkodtak bent, ezután pedig 250-300-an fognak.
Ami az eredetileg 2020 végén lejáró hiteltörlesztési moratórium fél évvel, 2021. január 1-jétől történő meghosszabbodását illeti, az Erste valamennyi érintett ügyfelét értesíti majd a teendőkről, most egyeztetik a technikai feltételeket.
Arra a kérdésre pedig, hogy mit szólnak a Takarékbank, az MKB Bank és a Budapest Bank egyesüléből létrejövő új nagybankhoz, Jelasity Radován azt válaszolta: remélik, hogy fair és transzparens verseny lesz. Hozzátéve: ők csak tudják, mennyi munka, mekkora kihívás egy ekkora fúzió - utalva arra, hogy az Erste nem is olyan régen átvette a Citibank lakossági ügyfeleleit. "Nem irigyeljük azt az embert, akinek ezt le kell vezényelnie" - jelentette ki az Erste első embere.