Magyarország exportja euróban kifejezve 7,7 százalékkal bővült 2015 első negyedévében a KSH adatai szerint. A kis- és középvállalkozások részaránya a a kivitelből egyelőre csak 25 százalékos, ám az OTP Business szakértői szerint az exportáló vállalkozások száma néhány éven belül 4-5-szörösére növekedhet Magyarországon. Mindezt a hazai export ösztönzését célzó kedvezményes pénzügyi konstrukciók térnyerésére alapozzák, álláspontjuk szerint, ha ezek programok beváltják a hozzájuk fűzött várakozásokat, Magyarország ezen a területen is fel tud zárkózni az európai átlagszintre.
Csonka Tibor |
Csonka Tibor, az OTP Business ügyvezető igazgatója szerint az export tevékenység finanszírozására elsősorban az állami tulajdonú Magyar Export-Import Bank Zrt. (Eximbank) hitelprogramjai kínálnak segítséget. Az Eximbank célkitűzése, hogy az exportképes magyarországi vállalkozások száma a jelenlegi 2500-3000-ről 3 éven belül 12 ezerre növekedjen, ám – mint láttuk - az OTP ambiciózusabb várakozásokkal bír.
„A hitelprogramok legnagyobb előnye, hogy a kedvezményes konstrukciókat nemcsak a közvetlenül exportáló vállalkozások, hanem ezek beszállítói is igénybe vehetik. Ez pedig döntő tényező lehet a magyar export bázisának kiszélesítése szempontjából” – fogalmazott Csonka Tibor. Az Eximbank exportcélú beruházási hitelével a legalább 1 éve működő, magyarországi székhelyű, árut vagy szolgáltatást exportáló gazdálkodó szervezetek vagy azok beszállítóinak finanszírozhatóak, akik olyan belföldi beruházást valósítanak meg, melynek eredményeképp exportárbevétel keletkezik az exportőrnél.
Az OTP Businessnek ma már több mint 200 ezer vállalati ügyfele van. Ezen belül a pénzintézet az exportáló cégek 24 százalékával áll kapcsolatban, s harmaduk számára nyújt már ma is valamilyen finanszírozást. |
A hitel minimális összege 150 millió forint (vagy 1 millió EUR, vagy 1,3 millió USD). Az Eximbank Exportélénkítési Hitelprogramja (EHP) keretében forgóeszköz finanszírozásra is van lehetőség, itt a minimális hitelösszeg 10 millió forint (vagy 30 ezer EUR) lehet. A forgóeszköz finanszírozás esetén maximum 3 éves, beruházási hitel esetén akár 15 éves futamidőre lehet kedvezményes kamatozású Exim-hitelt igényelni.