A Beszerzési Menedzser Index (BMI) szezonálisan kiigazított júliusi értéke 54,2 pont lett. A bővülési ütem ugyan némileg gyengült az elmúlt tíz hónapban megfigyelthez képest, de azért így is biztosan haladja meg az 50 pontot. A BMI-nél pedig ez számít igazán: 50 feletti értéke a feldolgozóipari tevékenységek fellendülésére, 50 alatti értéke a recesszió irányába való elmozdulásra utal. Így a grafikon ugyan valamiféle visszaesést sejtet, de a válaszadók az előző hónaphoz képest összességében kedvezőbb folyamatokról számoltak be.
Bár az elmúlt három évben a júliusi átlag magasabb volt (54,6), az idei érték összességében átlag feletti júliusi értéknek tekinthető 1995 óta.
Így jött össze a júliusi BMI
A felmérésben vizsgált részindexek többsége csökkent júniushoz képest, de ennek mértéke csak két esetben haladta meg az 5 százalékpontot.
A termelési mennyiség indexe csökkent júniusi értékéhez képest, de 50 pont felett maradva a termelt mennyiségemelkedését jelzi az előző hónappal összevetve, immár huszonharmadik alkalommal.
Az új rendelések indexe erősebben csökkent, de 50 pont felett maradva jelzi, hogy az új rendelések állománya ismét magasabb lett az előző hónaphoz viszonyítva.
A júliusi szállítási átfutási idő rövidebb lett júniushoz képest, és az ütem erősödött. Az index értéke így továbbra is 50 pont felett maradt.
A vásárolt készletek hetedik hónapja bővülnek, de tovább gyengülő ütemben. Az idei júliusi indexérték az elmúlt huszonkét év értékei alapján így is átlag feletti.
A foglalkoztatottsági index az elmúlt hónapokhoz hasonlóan júliusban is növekedésre utal, az elmúlt egy évben már tizenegyedszer. Az index értéke alacsonyabb lett júniushoz képest, közelebb került az 50 ponthoz, de ezzel együtt is a legmagasabb júliusi 1995 óta.
Két éve bővül az import
A külpiaci mutatók közül az importindex értéke csökkent júniushoz képest, de továbbra is 50 pont fölött maradt. A szezonális kiigazításnak köszönhetően huszonöt hónapja folyamatosan jelzi az import mennyiségének növekedését az előző hónaphoz képest. A másik külpiaci mutató, az exportindex esetében hasonló folyamatról beszélhetünk.
Hiánycikk a zománchuzat
Ebben a hónapban alapanyagok, fém, papír és vaj kapcsán jeleztek válaszadóink jelentősebb áremelkedést. Hiány volt hidraulikus munkahengerből, papíripari alapanyagból (rostból) és zománchuzatból. Jelentősebb árcsökkenésről lemezesetében számoltak be a válaszadók.