4p

A nemzet gázszerelője és felesége 50 százalékos tulajdonában lévő Hungarikum Kft. egy év alatt az árbevételét és a nyereségét is csaknem megduplázta. A profitot teljes egészében fel is vették a tulajdonosok, amelyhez hozzácsapták még az előző évi eredménytartalékot is, így a Mészáros-házaspár markát közel 1,3 milliárd forint osztalék ütötte.

Kiugró éve volt a tavalyi a Hungarikum Biztosítási Alkusz Kft.-nek. Árbevétele 4 milliárd 453 millió lett, szemben a 2018. évi 2 milliárd 402 millióval – ez 85 százalékos növekedés. Az árbevétel túlnyomórészt biztosítóktól befolyt jutalékbevételből állt – derül ki a cég most közzétett tavalyi éves beszámolójának kiegészítő mellékletéből. Ami egy biztosításialkusz-cégnél teljesen természetes, hiszen abból él, hogy biztosítók termékeit közvetíti ki. Nyeresége pedig abból származik, hogy egy alkusz költségei – az üzletág sajátosságaiból fakadóan, ahol a tevékenységet nem terhelik jelentős rezsikiadások – általában jóval elmaradnak az árbevételétől.

Márpedig a Hungarikum a tavalyi évet 2 milliárd 584 milliós adózott nyereséggel zárta, ami csaknem 60 százalékos árbevétel-arányos profit. A cég három tulajdonosa – Mészáros Lőrinc és felesége, valamint a Keszthelyi Erik által száz százalékban birtokolt Keszthelyi Holding Zrt. – úgy döntöttek, hogy a nyereséget teljes egészében kiveszik a cégből, sőt, még a 4,5 milliós eredménytartalékot is. Annak ellenére, hogy a koronavírus-járvány miatt a Magyar Nemzeti Bank kifejezetten azt ajánlotta, hogy a tulajdonosok az idén ne vegyék ki a nyereségüket a cégükből, vagy legalábbis az erről szóló döntést halasszák el szeptember 30-áig, amíg tisztulhat a kép a jövőről.

Ezért az osztalékért is lehajolt Mészáros Lőrinc
Ezért az osztalékért is lehajolt Mészáros Lőrinc
A biztosítási alkuszként akkor már éveken át tevékenykedő Keszthelyi Erik még 2010 májusában vásárolt üzletrészt a Hungarikum jogelődjében, az Optimál-GB Biztosítási Alkusz Kft.-ben, majd a tulajdonostársait kivásárolva 2012-ben annak egyedüli gazdájává vált. A céget 2015-ben keresztelte át Hungarikum Biztosítási Alkusz Kft.-re. 

Mészáros Lőrinc a feleségével együtt 2018-ban szállt be a Hungarikumba, 50 százalékot vásárolva a Keszthelyi által 2015-ben alapított Keszthelyi Holding Zrt.-től (amely azonban 50 százalékot meghaladó szavazati joggal rendelkezik).

Keszthelyi Erik érdekeltsége az alapvetően állami vállalatok, részben önkormányzatok számára kiközvetített szerződések révén meglehetősen agresszíven terjeszkedett: míg 2014-ben még a tizedik legnagyobb hazai független biztosításközvetítő volt, addig ma már a német OVB-csoport magyar leánya mögött a második.

Felvásárlási lázban

A Hungarikum a korábbi években több alkuszcéget is felvásárolt. 2019-es beszámolója szerint tavaly két tranzakciót hajtott végre: megvette a HUNPartner Kft.-t, míg az UFS Group Kft-ben 90 százalékos részesedést szerzett. 

Az már az idei év fejleménye, hogy februárban az Agenta-Consulting Kft.-t HUNBankbiztosítás Közvetítő Kft.-re keresztelte át, alig két és fél hónappal később, május elején pedig a Takarék Csoport központi bankja, az MTB Magyar Takarékszövetkezeti Bank Zrt. 25 százalékos részesedést vásárolt a HUNBankbiztosítás Kft.-ben. A Takarékbankot – a beszállásáról kiadott közlemény indoklása alapján – az vihette rá az üzletre, hogy országos fiókhálózatában a harmadik negyedévtől immár nemcsak egy bizonyos, hanem akár valamennyi hazai biztosító termékét értékesítheti, lakosságit és vállalatit egyaránt.

Ígéretes lehetőség előtt

A Takarék Csoport szerepvállalását ugyanakkor az is magyarázhatja, hogy – mint arról beszámoltunk – Mészáros Lőrinc közel 25 százalékban tulajdonos a CIG Pannónia Biztosítóban, s épp most készül arra, hogy megszerezze e cég többségét. Amelyet követően aztán ígéretes lehetőség nyílhatna meg a CIG előtt: értékesíthetné a termékeit a Takarékbank, MKB és Budapest Bank egyesüléséből majdan létrejövő megabank együttesen mintegy 1,9 milliót számláló ügyfelének.

Nem véletlen, hogy a Hungarikum már 2019 végén is csaknem 1,6 milliárd forintot tartott az e három bankból kettőnél – a Budapest Banknál és az MKB-nál – vezetett bankszámláján. A Hungarikum tavalyi éves beszámolójának kiegészítő mellékletéből ugyanakkor az is kiderül, hogy a társaság a vezető tisztségviselőnek 2019-ben havi 1 millió forint munkabért folyósított. Ez a vezető tisztségviselő pedig nem más, mint Keszthelyi Erik.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Vállalat A tengeri szállítási problémák visszafogták az AutoWallis nagykereskedelmi járműeladásait
Privátbankár.hu | 2024. május 17. 11:17
Az AutoWallis nagykereskedelmi üzletága által értékesített járművek száma elsősorban bázishatások és a tengeri szállítások nehézségei miatt csökkent az első negyedévben, így árbevétele 89 milliárd forintra csökkent, míg EBITDA-ja 4,8 milliárd forint lett.
Vállalat Nincs ok a panaszra: jól ment a Waberer's
Privátbankár.hu | 2024. május 16. 16:37
Szép kis növekedést jelentett a vállalat. 
Vállalat Összeugrott az EU és a Facebook anyacége, mi lesz ebből?
Privátbankár.hu | 2024. május 16. 14:28
Jogszabályt sérthetett a Meta, most vizsgálódnak.
Vállalat Hiábavaló Matolcsy György unokatestvéreinek igyekezete?
Privátbankár.hu | 2024. május 15. 11:11
A Szemerey-testvérek tulajdonában lévő Pécsi Sörfőzde két évnyi veszteség után lett nyereséges, ám még így is több milliárd hiányzik a cégből.
Vállalat Szállodai szintű szolgáltatásokat és zöldenergiát is nyújt az egyik legnagyobb hazai ingatlanüzemeltető
Natív tartalom | 2024. május 15. 10:16
A BudaPart Gate irodaház kapcsán számol be innovatív szolgáltatásairól a legnagyobb magyarországi irodaportfólióval rendelkező CPI Hungary. Sajtóanyagukban kihangsúlyozzák, hogy kiemelt figyelmet fordítanak a fenntarthatóságra legyen szó a beépített anyagok jelentős újrahasznosítottanyag-tartalmáról vagy éppen a megújuló energiáról, ami a kiszámítható rezsiszámlához is hozzájárul.
Vállalat Figyelemre méltó versenyben lett első a Mol
Privátbankár.hu | 2024. május 13. 07:48
A regionálissá nőtt hazai energetikai multié lett a funkcionális átalakítás nagydíja az SAP Quality Awards versenyen Közép- és Kelet-Európában.  
Vállalat Megrohamozták a Tesla gyárát - videó
Privátbankár.hu | 2024. május 11. 10:40
A Tesla Németországban bővítene, ezt azonban sokan ellenzik.
Vállalat Trükközött a Shell, de lebukott
Privátbankár.hu | 2024. május 7. 12:41
Jókora botrányba keveredett a Shell, amely sok éven át úgy adott el szén-dioxid-kibocsátási kvótákat más olajipari vállalatoknak, hogy a gáz jelentős részét nem vonta ki a levegőből.
Vállalat Űripari gyár építését kezdte el itthon a 4iG
Bózsó Péter | 2024. május 6. 16:56
Magyarország első űripari gyártóközpontjának alapkövét a 4iG csoporthoz tartozó Remred a főváros vonzáskörzetéhez tartozó Martonvásáron tette le.
Vállalat Bajban a Google és az Apple? Kiderült egy eddig titkolt részlet a megállapodásukról
Privátbankár.hu | 2024. május 4. 08:41
Egy első ránézésre apró dologért annyit fizet az Apple a Google-nek, amennyiből szinte az összes magyarországi akkumulátorgyár felépíthető lenne.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG