4p

Egyebek mellett ezt is kijelentette Orbán Gábor, a Richter Gedeon Nyrt. vezérigazgatója a Világgazdaságnak adott interjúban. 

A növekedési kötvények kibocsátása nemcsak, hogy a legnagyobb a magyar központú vállalatok közül, hanem a legalacsonyabb kamatfelár mellett valósult meg - jelentette ki a Világgazdaságnak Orbán Gábor, a Richter Gedeon Nyrt. vezérigazgatója. A Budapesti Értéktőzsde honlapján közzétett tájékoztatás szerint a Richter 70 milliárd forint értékben szeretett volna kötvényeket értékesíteni, ezekre 113,1 milliárd forintnyi vételi ajánlat érkezett, ám a cég nem fogadott el túljegyzést. A kötvények révén bevont forrást fix, évi 1,75 százalékos kamaton törleszti a Richter, az átlaghozam 1,7046 százalék, s az Orbán Gábor által említett kamatfelár 103 bázispont a 2,7325 százalékos forintswaphoz képest. 

Orbán Gábor szerint a társaság függetlenségének megőrzése jelenleg jobban biztosított, mint az elmúlt egy-két évben. Fotó: Bánkuti András
Orbán Gábor szerint a társaság függetlenségének megőrzése jelenleg jobban biztosított, mint az elmúlt egy-két évben. Fotó: Bánkuti András

Kézenfekvő lenne, hogy e pénzt terjeszkedésre fordítsák, ám Orbán Gábor kijelentette: az akvizíciós stratégiájuk megvalósítása független a kötvénykibocsátástól. Keresik a célpontokat, sőt az amerikai értékesítési partnernktől, az AbbVie-től származó jogdíjbevételek fényében még szélesíteniük is kell a a potenciális akvizíciós célpontok körén. Mint a Richter vezérigazgatója közölte: a következő akvizíciós célpont még nem látható, nem az a helyzet, hogy úgymond a „csőben van”, és belátható időn belül a megszerzésén dolgoznánk.

Ezért döntött úgy a gyógyszergyár vezetősége, hogy tavalyi nyereségéből a piaci várakozásoknál többet juttat a részvényeseknek - derül ki Orbán Gábor szavaiból, aki azt mondta: "most azért tudtunk ilyen magas osztalékot fizetni, mert rövid távon nem áll előttünk nagy készpénzigényű tranzakció".

Ahol mégis labdába rúghat a Richter, az a nőgyógyászat, ahol a vezérigazgató szerint a cégnek "van olyan neve globálisan, hogy nem kerülik el ezek a lehetőségek. Ez egy nagyon szűk területe a gyógyszeriparnak, ahol a potenciális vevők köre is véges". Lehetőséget teremt a, hogy például a J & J vagy a Bayer kevésbé aktív, nem fektet be a nőgyógyászati területen, mivel a cégméretüknél fogva ez a szegmens nekik nem annyira ideális terep, a Richternek sokkal inkább.

"Változatlan célunk, hogy a nőgyógyászatban piacvezetők legyünk Európában, beleértve a posztszovjet térséget is. Ezt organikus növekedéssel és akvizíciókon keresztül szeretnénk elérni" - húzta alá Orbán Gábor.

Az interjúból azt is megtudhattuk, hogy a forint masszív erősödése ellenére még nem gondolkodnak azon a Richternél, hogy emiatt módosítani kellene az euróban számolt 5 százalékos bevételnövekedési tervükön.

Egy szakmai befektető általi felvásárlás veszélye mindig is létezett, s ez a veszély jelenleg talán nagyobb a korábbinál - jelentette ki Orbán Gábor annak kapcsán, hogy esetleg az AbbVie szemet vethet a cégre. A vezérigazgató szerint abban kell bízniuk, hogy az ellenséges felvásárlási kísérlet blokkolására elegendő kisebbségi részesedés hazai tulajdonban marad. "Ez most alapítványi kézben van-lesz, három különálló részvénycsomagban ugyan, de a jövőben is képes betölteni a védelmi funkciót" - utalt Orbán Gábor arra, miszerint az elmúlt években a Richter-részvények 20 százaléka került két alapítványhoz, a Maecenas Universitatis Corvini Alapítványhoz és Tihanyi Alapítványhoz is 10-10 százalék, ami erősen vitatható, de a vezérigazgató megítélése szerint most kapóra jöhet (további 5,25 százalékos pakett is állami tulajdonban, a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt.-nél van).

"Az az új törvényi szabályozás azonban, amely szerint ha az alapítványok eladnák a papírokat, előbb az államnak, aztán a Richternek kell megvásárlásra kínálni, fontos eszközt adott a kezünkbe. Nem ez az ideális konstrukció, de sokkal jobb, mint volt, és biztosabbnak érzem a cég függetlenségének megőrzését" - jelentette ki Orbán Gábor.

Az interjúból még azt is megtudhatjuk, hogy 2028-ra az alaptevékenység már kétmilliárd euró árbevételt hozhat a Richternek, amihez a megszerezhető eszközök is hozzátesznek majd.

 

A rovat támogatója:
A rovat támogatója az MVM

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Vállalat Elbocsátásokra készül egy autógyár, világszerte küldenek el embereket
Privátbankár.hu | 2025. június 30. 17:12
Önkéntes létszámleépítést tervez a Nissan.
Vállalat Baj van a légzsákokkal – újabb autókat hívnak vissza
Privátbankár.hu | 2025. június 28. 11:10
Sürgősen javítani kell.
Vállalat Furcsa mintát mutatnak a Mazda eladásának változásai
Privátbankár.hu | 2025. június 27. 16:15
A Mazda Motor Corporation pénteki közleménye szerint az idén január-májusban értékesített járműveinek száma éves szinten 4,3 százalékkal 533 402-re emelkedett.
Vállalat A BYD újabb gyárépítést indít, kormányzati segítséggel
Privátbankár.hu | 2025. június 27. 15:50
A kínai elektromos autógyártó 32 milliárd forintért épít buszgyártó üzemet Komáromban, jelentette be Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter pénteken.
Vállalat Dobott egy hátast a Nike nyeresége
Privátbankár.hu | 2025. június 27. 14:33
Az amerikai sportszergyártó nyeresége 86 százalékkal zuhant a negyedik pénzügyi negyedévében az eladások csökkenése és a költséges vállalati szerkezetátalakítás hatására.
Vállalat Nagy siker a kínai mobiltelefongyártó második ajtómodellje
Privátbankár.hu | 2025. június 27. 13:20
Xiaomi új SUV-jára leadott hatalmas megrendelések fokozzák a Teslával szembeni kihívásokat.
Vállalat Nagy bejelentést tett a Magyar Telekom
Privátbankár.hu | 2025. június 26. 14:41
A Magyar Telekom 2025. június 26-án rendkívüli közgyűlést tartott, amelyen döntés született a Társaság passzív mobil infrastruktúra portfoliójának egy kizárólagos tulajdonú leányvállalatba történő szétválasztásáról.
Vállalat Lepacsizott a Mol és az MVM – befutott egy méretes olajszállítmány
Privátbankár.hu | 2025. június 26. 09:59
Megérkezett a horvát kikötőbe.
Vállalat Óriási üzlet közeleg az olajiparban?
Privátbankár.hu | 2025. június 26. 09:14
80 milliárd dolláros biznisz lehet.
Vállalat Az Uber boszorkányos módszerrel jutott hatalmas profithoz?
Privátbankár.hu | 2025. június 25. 17:31
Amerikai tudósok szerint egy algoritmus szisztematikusan megemelte a viteldíjakat a sofőrök és az utasok kárára. Korábban brit kutatók is erre jutottak. 
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG