A növekedési kötvények kibocsátása nemcsak, hogy a legnagyobb a magyar központú vállalatok közül, hanem a legalacsonyabb kamatfelár mellett valósult meg - jelentette ki a Világgazdaságnak Orbán Gábor, a Richter Gedeon Nyrt. vezérigazgatója. A Budapesti Értéktőzsde honlapján közzétett tájékoztatás szerint a Richter 70 milliárd forint értékben szeretett volna kötvényeket értékesíteni, ezekre 113,1 milliárd forintnyi vételi ajánlat érkezett, ám a cég nem fogadott el túljegyzést. A kötvények révén bevont forrást fix, évi 1,75 százalékos kamaton törleszti a Richter, az átlaghozam 1,7046 százalék, s az Orbán Gábor által említett kamatfelár 103 bázispont a 2,7325 százalékos forintswaphoz képest.
Kézenfekvő lenne, hogy e pénzt terjeszkedésre fordítsák, ám Orbán Gábor kijelentette: az akvizíciós stratégiájuk megvalósítása független a kötvénykibocsátástól. Keresik a célpontokat, sőt az amerikai értékesítési partnernktől, az AbbVie-től származó jogdíjbevételek fényében még szélesíteniük is kell a a potenciális akvizíciós célpontok körén. Mint a Richter vezérigazgatója közölte: a következő akvizíciós célpont még nem látható, nem az a helyzet, hogy úgymond a „csőben van”, és belátható időn belül a megszerzésén dolgoznánk.
Ezért döntött úgy a gyógyszergyár vezetősége, hogy tavalyi nyereségéből a piaci várakozásoknál többet juttat a részvényeseknek - derül ki Orbán Gábor szavaiból, aki azt mondta: "most azért tudtunk ilyen magas osztalékot fizetni, mert rövid távon nem áll előttünk nagy készpénzigényű tranzakció".
Ahol mégis labdába rúghat a Richter, az a nőgyógyászat, ahol a vezérigazgató szerint a cégnek "van olyan neve globálisan, hogy nem kerülik el ezek a lehetőségek. Ez egy nagyon szűk területe a gyógyszeriparnak, ahol a potenciális vevők köre is véges". Lehetőséget teremt a, hogy például a J & J vagy a Bayer kevésbé aktív, nem fektet be a nőgyógyászati területen, mivel a cégméretüknél fogva ez a szegmens nekik nem annyira ideális terep, a Richternek sokkal inkább.
"Változatlan célunk, hogy a nőgyógyászatban piacvezetők legyünk Európában, beleértve a posztszovjet térséget is. Ezt organikus növekedéssel és akvizíciókon keresztül szeretnénk elérni" - húzta alá Orbán Gábor.
Az interjúból azt is megtudhattuk, hogy a forint masszív erősödése ellenére még nem gondolkodnak azon a Richternél, hogy emiatt módosítani kellene az euróban számolt 5 százalékos bevételnövekedési tervükön.
Egy szakmai befektető általi felvásárlás veszélye mindig is létezett, s ez a veszély jelenleg talán nagyobb a korábbinál - jelentette ki Orbán Gábor annak kapcsán, hogy esetleg az AbbVie szemet vethet a cégre. A vezérigazgató szerint abban kell bízniuk, hogy az ellenséges felvásárlási kísérlet blokkolására elegendő kisebbségi részesedés hazai tulajdonban marad. "Ez most alapítványi kézben van-lesz, három különálló részvénycsomagban ugyan, de a jövőben is képes betölteni a védelmi funkciót" - utalt Orbán Gábor arra, miszerint az elmúlt években a Richter-részvények 20 százaléka került két alapítványhoz, a Maecenas Universitatis Corvini Alapítványhoz és Tihanyi Alapítványhoz is 10-10 százalék, ami erősen vitatható, de a vezérigazgató megítélése szerint most kapóra jöhet (további 5,25 százalékos pakett is állami tulajdonban, a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt.-nél van).
"Az az új törvényi szabályozás azonban, amely szerint ha az alapítványok eladnák a papírokat, előbb az államnak, aztán a Richternek kell megvásárlásra kínálni, fontos eszközt adott a kezünkbe. Nem ez az ideális konstrukció, de sokkal jobb, mint volt, és biztosabbnak érzem a cég függetlenségének megőrzését" - jelentette ki Orbán Gábor.
Az interjúból még azt is megtudhatjuk, hogy 2028-ra az alaptevékenység már kétmilliárd euró árbevételt hozhat a Richternek, amihez a megszerezhető eszközök is hozzátesznek majd.