4p

Egyebek mellett ezt is kijelentette Orbán Gábor, a Richter Gedeon Nyrt. vezérigazgatója a Világgazdaságnak adott interjúban. 

A növekedési kötvények kibocsátása nemcsak, hogy a legnagyobb a magyar központú vállalatok közül, hanem a legalacsonyabb kamatfelár mellett valósult meg - jelentette ki a Világgazdaságnak Orbán Gábor, a Richter Gedeon Nyrt. vezérigazgatója. A Budapesti Értéktőzsde honlapján közzétett tájékoztatás szerint a Richter 70 milliárd forint értékben szeretett volna kötvényeket értékesíteni, ezekre 113,1 milliárd forintnyi vételi ajánlat érkezett, ám a cég nem fogadott el túljegyzést. A kötvények révén bevont forrást fix, évi 1,75 százalékos kamaton törleszti a Richter, az átlaghozam 1,7046 százalék, s az Orbán Gábor által említett kamatfelár 103 bázispont a 2,7325 százalékos forintswaphoz képest. 

Orbán Gábor szerint a társaság függetlenségének megőrzése jelenleg jobban biztosított, mint az elmúlt egy-két évben. Fotó: Bánkuti András
Orbán Gábor szerint a társaság függetlenségének megőrzése jelenleg jobban biztosított, mint az elmúlt egy-két évben. Fotó: Bánkuti András

Kézenfekvő lenne, hogy e pénzt terjeszkedésre fordítsák, ám Orbán Gábor kijelentette: az akvizíciós stratégiájuk megvalósítása független a kötvénykibocsátástól. Keresik a célpontokat, sőt az amerikai értékesítési partnernktől, az AbbVie-től származó jogdíjbevételek fényében még szélesíteniük is kell a a potenciális akvizíciós célpontok körén. Mint a Richter vezérigazgatója közölte: a következő akvizíciós célpont még nem látható, nem az a helyzet, hogy úgymond a „csőben van”, és belátható időn belül a megszerzésén dolgoznánk.

Ezért döntött úgy a gyógyszergyár vezetősége, hogy tavalyi nyereségéből a piaci várakozásoknál többet juttat a részvényeseknek - derül ki Orbán Gábor szavaiból, aki azt mondta: "most azért tudtunk ilyen magas osztalékot fizetni, mert rövid távon nem áll előttünk nagy készpénzigényű tranzakció".

Ahol mégis labdába rúghat a Richter, az a nőgyógyászat, ahol a vezérigazgató szerint a cégnek "van olyan neve globálisan, hogy nem kerülik el ezek a lehetőségek. Ez egy nagyon szűk területe a gyógyszeriparnak, ahol a potenciális vevők köre is véges". Lehetőséget teremt a, hogy például a J & J vagy a Bayer kevésbé aktív, nem fektet be a nőgyógyászati területen, mivel a cégméretüknél fogva ez a szegmens nekik nem annyira ideális terep, a Richternek sokkal inkább.

"Változatlan célunk, hogy a nőgyógyászatban piacvezetők legyünk Európában, beleértve a posztszovjet térséget is. Ezt organikus növekedéssel és akvizíciókon keresztül szeretnénk elérni" - húzta alá Orbán Gábor.

Az interjúból azt is megtudhattuk, hogy a forint masszív erősödése ellenére még nem gondolkodnak azon a Richternél, hogy emiatt módosítani kellene az euróban számolt 5 százalékos bevételnövekedési tervükön.

Egy szakmai befektető általi felvásárlás veszélye mindig is létezett, s ez a veszély jelenleg talán nagyobb a korábbinál - jelentette ki Orbán Gábor annak kapcsán, hogy esetleg az AbbVie szemet vethet a cégre. A vezérigazgató szerint abban kell bízniuk, hogy az ellenséges felvásárlási kísérlet blokkolására elegendő kisebbségi részesedés hazai tulajdonban marad. "Ez most alapítványi kézben van-lesz, három különálló részvénycsomagban ugyan, de a jövőben is képes betölteni a védelmi funkciót" - utalt Orbán Gábor arra, miszerint az elmúlt években a Richter-részvények 20 százaléka került két alapítványhoz, a Maecenas Universitatis Corvini Alapítványhoz és Tihanyi Alapítványhoz is 10-10 százalék, ami erősen vitatható, de a vezérigazgató megítélése szerint most kapóra jöhet (további 5,25 százalékos pakett is állami tulajdonban, a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt.-nél van).

"Az az új törvényi szabályozás azonban, amely szerint ha az alapítványok eladnák a papírokat, előbb az államnak, aztán a Richternek kell megvásárlásra kínálni, fontos eszközt adott a kezünkbe. Nem ez az ideális konstrukció, de sokkal jobb, mint volt, és biztosabbnak érzem a cég függetlenségének megőrzését" - jelentette ki Orbán Gábor.

Az interjúból még azt is megtudhatjuk, hogy 2028-ra az alaptevékenység már kétmilliárd euró árbevételt hozhat a Richternek, amihez a megszerezhető eszközök is hozzátesznek majd.

 

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Vállalat Tovább terjeszkedik a 4iG
Privátbankár.hu | 2024. december 20. 17:51
A cég ezúttal a Rotors & Cams Zrt.-ben szerzett részesedést.
Vállalat Nem bukott akkorát a Nike, mint várták, de a jövő továbbra is borús
Privátbankár.hu | 2024. december 20. 11:04
Nem szépek a Nike számai, de ennél is rosszabbra számítottak az elemzők. Az új vezérigazgató viszont továbbra is hűti a kedélyeket.
Vállalat Amazon-dolgozók ezért váltak harcos amazonokká az ünnepek előtt
Privátbankár.hu | 2024. december 19. 17:48
A munkavállalók hét egyesült államokbeli raktárban kezdtek sztrájkba csütörtökön, hogy a cég végre elkezdje a bértárgyalásokat velük.
Vállalat A CIB párbeszédre buzdít a jó munkahely összetevőiről
PR | 2024. december 17. 17:35
Minden tizedik magyar munkavállaló aktívan állást keres, mert a jelenlegi munkahelyén nem érzi jól magát – ez is kiderült a CIB Banknak a Mélylevegő Projekttel közösen készített, a munkahellyel való elégedettségre vonatkozó reprezentatív felméréséből. Az eredményekről és a tanulságokról Tóth Györgyit, a pénzintézet HR vezetőjét kérdeztük.
Vállalat Az INA szíriai olajmezői most Hernádi Zsolték ölébe hullhatnak
Bózsó Péter | 2024. december 17. 15:39
A magyar olajcég horvát leányvállalatának, az INA-nak a polgárháború előtt jelentős olaj- és gázmezői voltak az ország közepén.
Vállalat A BGE üzleti partnerei az egyetemi közösség meghatározó szereplői is egyben
Natív tartalom | 2024. december 17. 13:33
Izgalmas változások előtt áll a Budapesti Gazdasági Egyetem (BGE). Magyarország legnagyobb gazdaságtudományi egyetemén célunk, hogy lépést tartsunk a piaci elvárásokkal és a hallgatói igényekkel. Üzleti partnereinkkel tananyagfejlesztésbe kezdtünk, korszerűsítjük az oktatást, jelenlegi és végzett hallgatóinknak pedig álláskereső portált indítunk. Tovább építjük a BGE Alumnit, melynek hatalmas mérföldköve volt az idén megrendezésre került nagy sikerű első BGE Alumni Fest. Az eseményen a jó hangulatú networking mellett BGE-s alumnik, akik ma már sikeres vállalkozók és üzleti szakemberek osztották meg saját tapasztalataikat a sikerhez vezető útról – mondja Vértesy Eszter, a BGE üzleti partnerségért és alumni kapcsolatokért felelős vezetője, akivel közel egy éve beszélgettünk még a formabontó rendezvény megrendezése előtt. Azóta számos előrelépés, jelentős esemény történt az egyetem és az üzleti szféra kapcsolatának erősítésében: új vállalati együttműködések születtek, többek között az EY-jal és a KPMG-vel, és tovább folytatódott a BGE Vállalati Mentorprogram is, melyben a hallgatók vállalati környezetben, vezető kollégák bevonásával ismerhetik meg egy vezető mindennapjait.
Vállalat Kitiltottak egy légitársaságot Európából
Privátbankár.hu | 2024. december 13. 16:15
Súlyos biztonsági hiányosságokat találtak.
Vállalat A Groupama Biztosítót jól megbüntette az MNB
Privátbankár.hu | 2024. december 13. 10:25
Összesen 51,1 millió forintos bírságot kell fizetnie az átfogó ellenőrzés által feltárt hiányosságok miatt.
Vállalat Az Opus Csoport ismétel
Privátbankár.hu | 2024. december 13. 08:05
Az első kilenc hónapban elért 30,4 milliárd forintos nettó eredmény gyakorlatilag megegyezik a tavalyi rekord profittal.
Vállalat Példa nélküli dolog történt a Volkswagen amerikai gyárában
Privátbankár.hu | 2024. december 12. 17:41
A Tenessee államban lévő összeszerelő üzem dolgozóinak béremelést is javasolt a német autógyártó.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG