- gyakori fejfájás
- nyak-és hátfájdalom
- szorongás, aggódás, idegesség
- depresszió vagy gyakori hangulatingadozás
- álmatlanság
- koncentrációs problémák
- feledékenység
- tanulási nehézségek
- döntéshozatali nehézségek
- nagymértékű frusztráció
- csökkenő teljesítmény és produktivitás
- túlzott védekezés bizonyos szituációkban
- kommunikációs problémák
- folytonos fáradékonyság, kimerültség
- hízás
- dohányzás, alkohol, vagy esetleg drogfogyasztás növekedése
Ezek a tünetek viszont egyénenként eltérők lehetnek, valamint egyáltalán nem biztos, hogy minden esetben megmutatkoznak. Azonban egy cég tekintetében nem nehéz elképzelni, milyen hosszútávú következményei lehetnek a feledékenységnek, a döntéshozatali nehézségeknek, a kimerültségnek, vagy akár a koncentrációs problémáknak.
Milyen hatással lehet a stressz a szervezeti működésre?
Nem csak az alkalmazottak, hanem az egész üzlet szempontjából érdemes szemügyre venni a stressz hatásait és tulajdonságait. A Fairleigh Dickinson Egyetem kutatásai alapján a szervezeti stressz az alábbi formákban jelenhet meg:
- több hiányzás
- alacsonyabb produktivitás
- magas fluktuáció
- az alkalmazottak nagyobb igényt tarthatnak a több kompenzációs csomagok és jutalmazások bevezetésére
- az orvosi ellátásokra és vizsgálatokra való céges kiadás megnövekedése
Ezek a jelenségek egyértelműen rossz hatással lehetnek a cég működésére, amelynek jobb mihamarabb gátat szabni a stresszmenedzsment alkalmazásának segítségével. Amennyiben teret enged egy vállalkozás a stressz eluralkodásának, könnyen előfordulhat, hogy az egészségtelen munkakörnyezet miatt egyre kevesebben jelentkeznek új pozíciókra. Magyarul tehát jóval kevesebb bevételt eredményezhet a kezeletlen munkahelyi stressz.
Milyen tényezők okozhatják az általános munkahelyi stresszt?
Amennyiben vállalkozóként vagy munkáltatóként vizsgáljuk a kialakult helyzetet, vagy éppen választ keresünk a csökkenő teljesítményre, érdemes megállapítani, mi is állhat a háttérben:
- gyenge szervezeti kultúra
- túlórázás, és túlzott munkaterhelés
- instabil menedzsmenti struktúra
- kommunikáció hiánya
- rossz légkör és munkakörnyezet
- munkahelyi zaklatás, megfélemlítés, bántás, piszkálás vagy terrorizálás
- pozíció vesztéstől való félelem
Milyen előnyei lehetnek a stresszmenedzsment alkalmazásának?
- erős és stabil szervezeti kultúra
- kevesebb hiányzás és betegszabadság
- munkaerő megtartás
- tehetséggondozás
- A stresszmenedzsment integrálása azt vetítheti az alkalmazottak felé, hogy a vezetőség törődéssel, odafigyeléssel és kellő megértéssel kezeli a munkahelyi feszültségeket, ezáltal a saját egészégüket és mentális állapotukat egyaránt.
Mit tehet a munkáltató a stressz csökkentésének érdekében?
- A problémák mélyebb feltérképezésével könnyen rá lehet jönni, mi okozza a feszültségeket vagy esetleg a kisebb-nagyobb vitákat. Miután a probléma háttere ismeretes, egy színvonalas tréning nagymértékben segítheti és fejlesztheti a szervezeti kultúra stresszmentesítését.
- Immár többféle tréning programok segíthetik a szervezetek működését, ezért nem árthat egy jó hírnévvel rendelkező HR céggel való egyeztetés.
- Közös programokkal nem csak a társaságot lehet összekovácsolni, de a csoportos stressz megelőzésére is lehetőség nyílik. Érdemes például wellness programokat is szervezni, hiszen nagymértékben csökkentik a stressz fizikai hatásait.
Azonban nem csupán a stresszel kapcsolatos tréningekkel és programokkal segíthetjük a feszültség eltávolítását. Példának okáért a rendszeres testmozgás csökkenti a felgyülemlett stressz mennyiségét, így nem rossz ötlet az alkalmazottak sportolási lehetőségekkel történő jutalmazása.
Nem minden esetben jelent általános üzleti mértékű problémát, ám mindig lesz olyan alkalmazott, aki rendkívül stresszes élethelyzeten megy keresztül. Ezért tehát mindenképpen hasznos a stresszmenedzsment tanulmányozása, és a szervezeti kultúrába való beépítése.
A cikk a Fittpharma étrendkiegészítő webáruház közreműködésével készült.
Grezsa Blanka