1. Merítsük le nullára az akkut, mielőtt feltöltjük
Ez régen a nikkel-kadmium típusú akkumulátorok korában volt szokásos, azoknak volt ugyanis egy „emlékező-effektusa”: ha nem merítettük le, a következő alkalommal mindig kicsit kevesebb áramot tudott eltárolni.
A jelenleg használt készülékek zöme azonban lítium-alapú akkumulátor, amelyeknek nincs ilyen problémájuk, nem jelentkezik ez az effektus. Sőt, nem is szabad nullára meríteni azokat, mert az kárt okozhat, ezért a legtöbb készülék ki is kapcsol 5-10 százalék körüli töltöttségnél. Az ideális töltöttségi szint állítólag 40-80 százalék. (Ugyanakkor néha-néha nem árt a lítiumosokat is hagyni maguktól kikapcsolni, ami a töltöttségjelző képességet javítja.)
2. Ne használjunk más cégtől származó töltőt?
Ez a figyelmeztetés majdnem minden készülék használati utasításában benne van. Valójában azonban vannak jó nevű, minőségi termékeket gyártó cégek, amelyek jó minőségű és biztonságos töltőket gyártanak más cégek készülékeihez is.
De vannak olyanok is, akik silány másolatokkal, hamisítványokkal árasztják el a piacot, ezek valóban veszélyesek lehetnek. Általában arról ismerni meg az ilyet, hogy vagy nincs ismert márkaneve, vagy valamely világmárka nevét használja, de ahhoz képest nevetségesen olcsó.
3. A gépem elromlott, mert lassul
Általában szó sincs arról, hogy a számítógép vagy mobil vagy tablet bármilyen hardveres kárt szenvedett volna. Csak arról, hogy a szoftverek egyre újabb és újabb frissítéseket, új funkciókat telepítenek, sokszor a felhasználó megkérdezése nélkül, amik mind több és több helyet, processzorteljesítményt követelnek maguknak. (Mitől ilyen lassú a gépem? – Erről itt írtunk részletesebben.)
4. A közösségi média veszélyes
Sokan, főleg az idősebb generációból azt hallották, hogy a Facebook, vagy a már megszűnt Iwiw veszélyes, mert illetéktelenek hozzájuthatnak adatainkhoz, vagy zaklathatnak bennünket. Ez sok esetben valóban igaz, de csak úgy, ahogy az utcán vagy a buszon is, vagy az e-mailezésnél.
Főleg akkor jellemző, ha elővigyázatlanok vagyunk, nem figyelünk a beállításokra, túl sok adatot adunk meg vagy osztunk meg másokkal. Ha pedig valaki zaklat, sokkal könnyebb pár kattintással örökre kitiltani a Facebook-os életünkből, mint a való világban.
5. A sok az mindig jobb?
Van, aki azt hiszi, hogy mindenből a több kell. A Fox News példája alapján nem biztos, hogy egy 256 gigabájtos, gyors, modern SSD-meghajtó helyett érdemes egy ahhoz képest lassú, ám egy terabájtos (1024 gigabájtos) merevlemezt venni.
A fényképezőgépek megapixel-háborúja is értelmetlen: a lencserendszer egy idő után már ki sem tudja rajzolni rendesen az összes pixelt („nem rajzol szépen”, ahogy a fotósok mondják). A kép minősége ezen a szinten sokkal inkább a lencséktől függ. A mobilokon sem lehet egy bizonyos pixelszám után már felfedezni a különbséget.
Sok művész vagy profi fotós használ még ma is 70 éves, de optikai szempontból remekműnek számító objektíveket, akár a modern gépekre szerelve is.
6. Mindig kapcsoljuk ki éjszakára a számítógépet
Ez is egy régi időkből származó tévhit, amikor még sokkal könnyebben elhasználódtak a készülékek, főleg a forgó részeket tartalmazó merevlemezek. Ma már gond nélkül bekapcsolva lehet hagyni a gépeket például biztonsági másolat készítésére, bár az energia-takarékosságot is érdemes figyelembe venni.
7. Ne töltsük éjszaka a kütyüt?
A régi készülékek tapasztalatain alapul az is, hogy az éjszakai töltés káros lehet. Régen létezett a túltöltés jelensége, ma azonban már mindegyik képes leállítani a töltést.
Hasonló a helyzet a laptopokkal, amelyeket sokan még ma is félnek állandóan a töltőn hagyni, pedig nincs ezzel probléma.