Vitaminbevitel
Az agyunk, mint az összes többi szervünk, igényli a vitaminokat és ásványi anyagokat a normál működéshez. Ehhez természetesen az egészséges étrenden át vezet a legegyenesebb út – ám ha ezt nem tudjuk betartani, odafigyelhetünk egyes kulcsfontosságú vitaminok pótlására is. Ezek közé tartozik a B9-vitamin, azaz a folsav, a B1-, a B6-, valamint a B12-vitaminok, de a C- és az E-vitamin is.
Rendszeres edzés
Lehet, hogy egy fárasztó nap végén nem vágyunk arra, hogy még elmenjünk sportolni is, pedig hosszú és rövid távon is segítheti az agyműködésünket. A testedzés során beindul a vérkeringés, amit azonnal megtapasztalhatunk, hosszú távon pedig olyan agyi leépülést okozó betegségeket előzhetünk meg, mint a demencia vagy az Alzheimer-kór, sőt: az elménk tovább maradhat fiatal is!
Ha az edzéstől azt is várjuk, hogy néhány kilótól megszabaduljunk, akkor érdemes rendszeresen L-karnitint fogyasztani, hiszen ez nemcsak zsírégető, de a teljesítményt is képes fokozni. Ráadásul az L-karnitin még az agy működését is fokozhatja, amivel még többet teszünk az eredeti célunkért.
Sport – másképp
Bizony: a sakk is sportnak számít, de nem véletlenül hívják sokan agytornának! Ez az elfoglaltság ugyanis képes megdolgoztatni a memóriánkat és javítja az információfeldolgozási sebességünket is, hosszú távon pedig fittebb maradhat az elménk a segítségével.
Elegendő alvás
A napi legalább 7-8 óra alvás elengedhetetlen ahhoz, hogy a szervezetünk – így az agyunk – regenerálódni tudjon és kipihenje magát, hogy aztán megfelelően funkcionálhasson.
Stresszcsökkentés
Mivel a stressz egészen máshová irányítja a figyelmünket, nem tudunk kellően koncentrálni, folytonos feszültséget érezhetünk. Mindez pedig ahhoz vezet, hogy nem megfelelően használjuk ki az elménk adta lehetőségeket. Ha elkerülnénk ezt, próbáljuk ki a különböző meditációs technikákat!
Játékok
Ha rendszeresen Sudokuzunk, fejtünk keresztrejtvényt vagy éppen kártyázunk, azzal mentálisan aktívabbak maradhatunk. Ez pedig olyan, mintha koncentráltan edzenénk az agyunkat, hogy az tovább fitt maradjon!
Szocializálódás
Az emberi interakciók létfontosságúak ahhoz, hogy elkerüljük a stresszt és a depressziót, ami memóriaromláshoz és koncentrációs problémákhoz vezet. Rendszeresen szervezzünk tehát közös programokat a szeretteinkkel!
Új készségek
Csak úgy, mint a különböző játékok, az új készségek elsajátítása is edzésben tartja az elménket. Mindegy, hogy egy új nyelvet tanulunk meg, hogy valamilyen hangszeren kezdünk játszani vagy éppen bútorfelújításba fogunk, a lényeg, hogy élvezzük, és hogy megjárassuk azokat a bizonyos tekervényeket!
Ha gyors segítség kell…
Biztosan mindenkivel előfordult már, hogy egy csésze kávé után nyúlt egy fontos megbeszélés vagy valamilyen nagyobb horderejű feladat előtt. Ezzel pedig nincs is baj, hiszen a kávéban – valamint az egyes teákban, a kólában vagy épp a csokoládéban – található koffein képes javítani a koncentrációt és egy hirtelen löketet adni az agynak. Fontos azonban, hogy ezt ne vigyük túlzásba, napi 400 milligrammnál többet ne fogyasszunk belőle! Ha azt érezzük, hogy plusz energiára van szükségünk, inkább forduljunk a fent felsorolt technikákhoz!