A feeder kosarak jellemzői
A feeder kosarak anyaga mindig rozsdamentes acél vagy műanyag. Alak és súly tekintetében rengetegféle variációval lehet találkozni. Lehet kapni négyzetes, hengeres vagy akár félhengeres alakút is, a kosarak súlya pedig 10 g, de akár 300 g is lehet. A feeder kosaraknál a forma nem véletlen és nem is esztétikai megfontolás. Azért van szükség rá, mert ebből a sodrás könnyebben kimossa az etetőanyagokat. Ezen kívül a használat során nincs különösebb jelentősége, hogy milyen alakú a kosár. Egyes feeder kosarak alja a sodrás megfékezésének érdekében kis lábakkal van ellátva.
Közös pontjai a feeder kosaraknak, hogy jellemzően mindkét végén nyitottak, azaz open ended kosarak. Az oldalak nyitottsága azt szolgálja, hogy a horgászok egy merítő mozdulattal meg tudják tölteni közepesen nedves etetőanyaggal. Ezzel még nem teljes a folyamat, ugyanis az egységes massza érdekében szükség van kézzel rásegíteni és picit összetömöríteni.
Pellet feeder kosár
A pellet feeder kosár csupán az egyik végén nyitott. Korábban azokat a kosarakat hívták pellet kosárnak, amelyeknek három bordája volt, viszont manapság már széles körben ismert és elfogadott nézet, hogy a pellet etetőanyag miatt lesz egy kosár pellet kosár.
Ha feeder horgászathoz lenne kedved és keresed a megfelelő eszközöket, akkor mindenképpen nézz szét a Fishinda webáruházában.
Csontkukacos etetőkosár
Általában olyan szerelékre kerül rögzítésre, mint a klasszikus feeder kosár. A csontkukacos etetőkosarat hosszú előkés feeder módszerrel szokás alkalmazni, ami azt jelenti, hogy a horog körülbelül 40-50 cm-re lóg az etetőkosártól. Az etetés és a csalizás egyaránt csontival történik ilyen kosár használatakor. A csontkukacos etetőkosarak mindegyike furattal ellátott zárt kosár. A lyukakra azért van szükség, hogy a csontik ki tudjanak mászni és a mozgással odacsalogassák a halakat.
Az ideális súly megválasztása
A megfelelő súly kiválasztásakor fontos szempont, hogy álló- vagy folyóvízen szeretnénk használni. Ezen felül mérlegelni kell a dobótávolságot, a sodrás nagyságát és a szél erősségét is, de nem elhanyagolható szempont a dobótechnika és a főzsinór vastagsága sem.
Ideális időjárási körülmények között egy 50-60 g-os kosár megfelelő tud lenni 15 m-es dobótávolsághoz, viszont erős sodrású folyóban egy 40-50 m-es dobótávolsághoz már szükség lehet akár egy 250 g-os kosárra is.
Állóvizekben nem feltétlenül van szükség 50 g-nál nehezebb kosárra megfelelő körülmények között, viszont erős szélnél számolni kell vele, hogy nehezebbre lesz szükség.