A polisztirolból készült szigetelőanyagok (EPS, XPS, hungarocell) már hosszú évek óta rendkívül elterjedtek az építőiparban. Népszerűségüket annak köszönhetik, hogy viszonylag egyszerűen felhasználhatók, homlokzatok utólagos hőszigetelésre is alkalmasak és kifejezetten jó ár-érték arányt képviselnek.
Miért fontos a szigetelés?
A megfelelő hőszigetelés komoly szerepet játszik az energiával való takarékosságban, a rezsiköltségek csökkentésében. Különösen fontos az utólagos hőszigetelés például a panelházak esetén.
A polisztirol vagy hungarocell szigetelés előnyei közé tartozik többek közt az alacsony súly, a jó hőszigetelő képesség és víztaszító tulajdonsága.
Mit nevezünk hungarocellnek?
A polisztirol egy hőre lágyuló, cellás szerkezetű, habosított műanyag, expandált (EPS) és extrudált (XPS) változatban gyártják. Az előbbi apró golyócskákból áll, amelyeket vagy így, granulátum formájában használnak fel, vagy táblává préselve. Az EPS/XPS lapok közismertebb neve a hungarocell.
Szigetelő tulajdonságok
A habosított műanyag celláiban megrekedt levegő nem távozik el, ezért előnyös tulajdonsága az évek múlásával sem változik.
Olyan hőszigetelőanyag, ami a nagy nedvességnek és térfogatsúlynak is ellenáll. Összefüggő külső szigetelésre is használják, ha az anyag közvetlenül is érintkezik a talajjal.
A legjobb hőszigetelő tulajdonságokkal a grafitot tartalmazó polisztirol rendelkezik, ezt a típust sokan szürke színe alapján azonosítják.
Könnyű, jó alakítható anyag a hungarocell
A szállíthatóság szempontjából lényeges, hogy a hungarocell önsúlya alacsony. Ez a beépítésnél is nagy könnyebbséget jelent, többek között ezért is szeretnek vele dolgozni.
Egyszerűen vágható vagy törhető a megfelelő méretre, munka közben nincs irritáló hatása a bőrre.
Arra azonban ügyelni kell, hogy bár a legtöbb építőiparban használt anyag, például a mész, a gipsz, a ragasztó nem roncsolja, a szerves oldószeres termékek igen. Emiatt ne érintkezzen közvetlenül ezekkel az anyagokkal.
Választható nyomószilárdság
A felületre ható merőleges nyomó igénybevétel deformálhatja az anyagot. Attól függően, hogy mennyi terhelést bír egy hungarocell lap, nyomószilárdság alapján is osztályozzák. Egy padlástér födémjébe építve a legnagyobb, EPS 150-200 nyomószilárdságú termékre van szükség, míg egy belső vázszerkezet szigetelésére kisebb terhelést bíró, EPS 30 vagy EPS 70-es is elég.
Nedvesség, napfény, hő
A hungarocell, vagyis polisztirol szigetelőanyag egyik kiváló tulajdonsága az, hogy csak minimális mennyiségű vizet vesz fel, akkor is, ha tartósan ki van téve a nedvességnek. Ám ha a beépítése szakszerűen történik a megfelelő szerkezettel kialakított épületeknél, ez a helyzet elkerülhető.
A nap UV sugárzása károsítja, elszíneződik, porszerűvé válik a felülete, bár ez a gyakorlatban csak legfeljebb a tárolás során érvényesül, mert a hungarocellre a beépítés után vakolatréteg kerül.
A homlokzati szigetelésre használt polisztirolt a gyártás során égéskésleltetővel látják el. Tűz esetén először ez az anyag ég ki belőle, egyúttal gátolva a tűz tovább terjedését. Mivel beépített anyagról van szó, a környezetében lévő anyagok hamarabb meggyulladnak. A hungarocell tehát éghető, de nem veszélyesebb tűzvédelmi szempontból, mint más építőanyag.