A különböző fűtési formák elterjedtségében településtípusonként jelentős különbségek vannak - mutat rá a LIGA. A távfűtés különösen gyakori a megyeszékhelyeken és Budapesten, míg a községekben mindössze a lakások 1,5 százalékára jellemző. A fűtési módot a jövedelmi helyzet erősen differenciálja. A legszegényebb jövedelmi ötöd 33 százalékára a hagyományos fűtőanyagú, egyedi fűtés jellemző. A gáz-, a villamosenergia-, valamint a távfűtés tarifájának egységes 10 százalékos csökkentése eltérő haszonnal jár a háztartások számára, jövedelmi helyzettől, településtípusonként, fűtési módoktól függően is differenciált költségcsökkenés valósul meg - hívja fel a figyelmet az érdekképviselet.
A LIGA szerint fontos a döntésnek a fogyasztói árszínvonalra gyakorolt hatása, amelynek eredményeként az infláció akár 3 százalék alá is csökkenhet idén. Ez lehetővé teszi az MNB kamatcsökkentési periódusának kockázatmentes folytatását, amely a hitelezés élénkülését hozhatja magával. A LIGA szerint ez, kiegészülve a megtakarított rezsikiadások fogyasztást növelő hatásával, hozzájárulhat a növekedés lassú megindulásához.
Kockázatok és mellékhatások
A rezsicsökkentés kilátásba helyezett folytatása a kedvező jövedelmi hatásokat felerősíti és az alacsonyabb jövedelműek számára is kifejezettebbé teszi, de a LIGA Szakszervezetek felhívja a kormány figyelmét a hosszú távú kockázatokra is.
A lakossági árak csökkentése növeli a szolgáltató cégek terheit, amelyek a veszteségeket az ipari fogyasztókon próbálják majd behajtani. A szolgáltatók takarékossági lépéseket is tehetnek, amelyek egyrészt a nagy kiadásokkal járó rendszerek fenntartási, üzemeltetési, karbantartási kiadásainak visszafogásával az ellátásbiztonságot ronthatják, másrészt a munkaerőköltségek lefaragása jövedelemcsökkenéssel, elbocsátással járhat az érintett szektorok munkavállalói számára