Jelentősen megnőtt a dohányforgalmazók és -gyártók kintlévősége a trafikoknál azzal, hogy az egyik nagy gyártó lejártnak minősítette a trafikrendszer indulásakor a kereskedőknek bizományba adott készletek utáni tartozást. A két legnagyobb gyártó 7 napon túli lejárt követelése a Napi Gazdaság szerint kétmilliárd forint felett lehet, miközben a teljes dohánytermékszegmens heti finanszírozási igénye 7-8 milliárd forint körül alakul. A lap szerint a két legnagyobb gyártó teljes fennálló (le nem járt) kintlévősége elérheti a nyolcmilliárd forintot is.Közben a nagyjából hatezer trafikból csak hozzávetőleg kétezer képes nyereséget vagy nullszaldós forgalmat produkálni. Ilyen arányok mellett a le nem járt tartozás is komolynak tűnik.
A gyártóknak a május 31-én a plázákban, bevásárlóközpontokban és benzinkutaknál megszűnő trafikok is fejfájást okoznak, nem csak a tartozások miatt (ezek a jól működő egységek), sokkal inkább a várható 5 százalékos forgalomkiesés miatt. A nagyjából 200 trafik jelentős része még nem költözött el vagy még nem tudja hova költözik, illetve az, aki elköltözik, nem frekventált, bejáratott helyre teszi át az üzletét. Ez szinte azonnal forgalomkieséshez vezet a rendszerben. A változás ugyanakkor a veszteséges egységeknek sem hoz sokkal nagyobb többletet, hiszen a 200 legjobban menő bolt a piac 3,5 százalékát jelenti, a dohánytermék-forgalom 17 százalékát adja. Ez a 17 százalék nem oszlik meg teljesen a régi boltok között, hiszen lesz aki máshol újranyit, ám vegytisztán is csak 0,2 százalékkal nőhet a többi trafik forgalma, a legjobb helyeken lévők persze ennél nagyobb tétellel számolhatnak, de 1 százalékos forgalomnövekedést is csak 1500 forintos napi nettó nyereséget jelent.
A Napi Gazdaság szerint a piacot jelenleg még az tartja egyben, hogy a legtöbb trafikos teljes pénzével ugrott bele az üzletbe és ha most kiszállna, elvesztene mindent, tehát a boltosok futnak a pénzük után. Ügyeskedni vagy csalni nem tudnak, így a fizetésképtelenség miatt középtávon komolyan veszélyben van az egzisztenciájuk, ezzel együtt pedig az áfával együtt 400 milliárd forint adóbevételt generáló dohánypiac.