A hazai üzemanyagárak változását alapvetően két tényező alakítja: az üzemanyagok nemzetközi piaci árváltozása és a forint-dollár árfolyamának alakulása.
Mi történt a piacokon?
A Brent kőolaj ára a héten 55-60 dollár között változott, heti átlagban 3,6 dollárral, 6 százalékkal csökkent az olajár. A hét során csökkenő tendenciát mutatott az ingadozó olajár, s pénteken 2 dollárral csökkent a záróár. Az árcsökkenést elsősorban a dollár kirobbanó erősödése okozta, de pénteken az OECD energiaszervezete, az IEA figyelmeztetett, hogy az amerikai olajkészletek már a tárolók maximumát tesztelik, ezért ez további árcsökkenésre adhat okot. A piaci árváltozások nem is reagáltak arra a hírre, hogy az amerikai olajfúrások száma tovább csökkent.
Az egy hónapos határidős olajár 0,7-0,8 dollárral a spot ár alatt változott, a héten egy nap kivételével a határidős ár a spot ár alatt volt. Az amerikai kőolaj, a WTI 1 hónapos határidős ára a héten, heti átlagban 2,7 dollárral lett olcsóbb, mindkét fajta olajárnál 6% körüli árcsökkenés jelentkezett,
A héten az 1 hónapos határidős WTI és Brent ára közötti különbség kissé mérséklődött, mivel a Brent ár jobban csökkent, mint a WTI ára. Az 1 hónapos határidős WTI és Brent ára közötti különbség heti átlagban 9,2 dollárra csökkent. Egyes brókerek szerint az árcsökkenés jövő héten még folytatódik, de rövidesen lezárul végleg az árcsökkenési hullám.
A Reuters adatai szerint a prémium ólmozatlan benzin tonnánkénti ára a mediterrán piacon 1,2 százalékkal csökkent, a másik két piacon (az észak-nyugat-európai piacon és az ARA, Amsterdam-Rotterdam-Antwerpen piacon) 1,2 illetve 1,9 százalékos volt a csökkenés. A motorikus gázolaj jegyzésára a mediterrán piacon 6 százalékkal csökkent, az észak-európai piacokon 5,2-5,2 százalékos volt az árcsökkenés mértéke. Az üzemanyagpiacok áralakulása a héten az olajár változását követték. A benzin esetében a mérsékeltebb árcsökkenést a kiváló exportlehetőségek okozták, továbbra is jelentős a kereslet, Nyugat-Afrikába, az USA keleti partjaihoz szállítanak, valamint egy nagyobb algériai tender is volt ezen a héten.
A forint árfolyama a héten 287 Ft/dollár körül ingadozott, összességében közel 11 forinttal kellett többet adni egy dollárért, mint a megelőző héten. A forint árfolyama a hét második felében gyengült erőteljesen.
Mit jelent ez a benzinkutakon?
A GKI Energiakutató számításai alapján a már literre és forintra átszámolt különböző tőzsdei jegyzésárak mellett, a benzin esetében a mediterrán piacon 2,5 százalékos emelkedést, az északnyugat-európai piacokon a forintban számított változások 2,5-1,8 százalékos emelkedést mutatnak. A gázolajnál a mediterrán piacon 2,6 százalékos csökkenést jeleztek, az észak-európai piacokon 1,7% volt az árak forintban mért csökkenése. Ezen a héten az árfolyam változása eltüntette és növekedésbe fordította a benzin árának dollárban mért csökkenését és mérsékelte a dízelárak dollárban mért csökkenését.
A mediterrán és más európai tőzsdei piaci folyamatok hatására összességében – a 27 százalékos áfával is növelten – benzin ára várhatóan 3-4 forinttal emelkedhet, a gázolajnál 3-4 forintos csökkentés következhet be. Így a benzin ára 370 forint/liter, a gázolaj ára a 371 Ft/liter körüli szinten alakulhat.
Az elmúlt egy év során a benzin ára 11, a gázolaj ára 12 százalékkal csökkent. Az időszaki (utolsó publikált) átlagos keresetek emelkedése miatt 22 százalékkal több benzint és 24,5 százalékkal több gázolajat lehet egy havi átlagos nettó keresetből tankolni, mint egy évvel ezelőtt.