A whisky szó maga ír és skót jövevényszavak ötvözete, ami idővel átkerült a standard angolba és onnan pedig a világ összes nyelvébe. A szó a latin aqua vitae (élet vize) kifejezés fordítása, amely a középkori gyógyászatban a többszöri lepárlással tisztára finomított, gyakran gyógynövényekkel dúsított szeszt jelentette. Nézzünk most meg pár érdekességet néhány amerikai whiskyfajtáról.
Tennessee
Az egyik leghíresebb márka, ami az Italkereső kínálatában is vezető helyen áll az a Jack Daniels whisky kukoricából. Jasper Newton Daniel alapította meg a lepárlót 1875-ban, miután egy evangélikus lelkésztől kitanulta a mesterséget. Kisebb módosításokkal azóta is az eredeti receptúra szerint készítik az italt.
Az amerikai whisky főként hagyományos gabonawhisky, sok fajtája van, mert a szövetségi törvény hat alaptípust rögzít (Tennessee államban van még plusz egy), amelyekből kevert whisky-ket is létre lehet hozni.
A közös jellemzője ezeknek a hagyományos fajtáknak, mint például a Tennessee-nek, amibe a Jack Daniels is tartozik, hogy maximum 80% alkoholtartalma lehet, illetve belülről elszenesített hordókban kell érlelni őket; a Jack Daniels esetében konkrétan juharfaszenes hordóban.
Bourbon
Ez a típus olyan cefréből készül, ami legalább 51% kukoricát tartalmaz és teljesen új, gyártás után közvetlenül szenesített hordóban érlelik. A végtermék alkoholtartalma legalább 40%. A bourbon whisky-k esetében nincs kikötés az érlelési időre, de ha négy évnél korábban palackozzák, azt fel kell tüntetni az üvegen.
Corn
Ezt a típust is meg kell említeni. Inkább gabonapálinka, mintsem whisky, ugyanis hiányzik az érlelés folyamata. Ennek az az oka, hogy a corn whisky-t másnéven moonshine-t az amerikai szesztilalom idején (kb. 1920-1930 között) kezdték el nagyüzemben gyártani illegálisan, “holdfénynél”.
Kockázatos volt belőle fogyasztani, senki sem tudta igazán garantálni, hogy életben marad-e az illető, aki lehúzott belőle egy-két pohárral. A manapság ilyen névvel kapható italokat természetesen már ellenőrzött körülmények között készítik, jellemzője, hogy 80%-ban kukorica az alapja, maximum 80% alkoholtartalma a lepárlás után és 62,5% alkoholtartalom alatt kerül hordóba.
Malt
A maláta whisky szabályai a következők: legalább 51% árpából kell állnia a cefrének, nem haladhatja meg a 80% alkoholtartalmat a lepárlás folyamán, amikor 62,5%-ra csökkent új, szenesített tölgyfahordóban kell érlelni.
Rye és wheat
Számszakilag ugyanaz, mint a malátawhisky, de a gabona más: a rye whisky rozsból, a wheat pedig búzából készül.
Ha ezek után úgy döntesz, hogy szeretnéd megkóstolni az amerikai whisky-ket tedd mértékkel és felelősséggel. Érdemes egyszerűbb, kevésbé füstös, alacsonyabb alkoholtartalmúval kezdeni.