Az alábbiakban megnézzük, hogy pontosan milyen veszélyek leselkednek ránk, miközben ülőmunkát végzünk, de arra is kitérünk, hogy milyen módszerekkel tudunk elébe menni ezeknek.
Az ülőmunka negatív hatásai
Ma már a munkák igen nagy részét végzik ülő pozícióban: banki és irodai dolgozók, grafikusok, újságírók, HR-esek és marketingesek is így dolgoznak, csak hogy néhány példát említsünk. Ez pedig számos módon károsítja az egészségünket. Először is, a túl sok ülés nem tesz jót nekünk ortopédiailag. A helytelen testtartás, a nem megfelelően beállított szék vagy éppen monitormagasság mind-mind fokozottan terhelik a porckorongokat, amik így összenyomódnak, miközben a szalagok megnyúlnak. Ez időval kopásos és gyulladásos problémákhoz vezethet, ami fájdalmakkal jár.
A sok üléstől az izmaink is meggyengülnek, ami a lábainknak és a csípőnknek is rosszat tesz – ha nem lépünk időben, akár egy csípőprotézis beültetése is szükségessé válhat. De nem csak a hátunk, a lábaink és a csípőnk láthatja kárát az ülőmunkának: kialakulhat kéztőalagút-szindróma és teniszkönyök is, de nem ritka a nyak és a váll feszülése sem, ami gyakori fejfájást hozhat magával. Emellett sokan tapasztalhatnak olyan kellemetlenségeket is, mint az aranyér.
A túl sok ülés okozta inaktív életmód pedig vezethet magas vérnyomáshoz és koleszterinszinthez, ami a stroke és a korai demencia kockázatával jár – de az elhízás és a diabétesz is gyakoribb ebben a körben. A hosszú képernyőidő a szemünket is megterheli, így nagyobb eséllyel lehet szükségünk szemüvegre. Egy ausztrál kutatás pedig arra is rámutatott, hogy a sokat ülők körében gyakoribbak a mentális problémák.
5 tipp, hogy megelőzzük a problémákat
Most már látjuk, miért nem mindegy, hogy hogyan töltjük el azt a 6-8 vagy akár 10 órát a hétköznapokon. Nézzük, mit tehetünk azért, hogy ne legyen szükségünk csípőprotézisre, szemüvegre vagy bármilyen más egészségügyi segédeszközre még hosszú éveken át!
Helyes tartás
Ezt könnyebb mondani, mint megtenni: szinte lehetetlen egész nap hátrahúzott vállakkal és egyenes derékkal ülni. Éppen ezért segítsünk a testünknek!
Bizonyosodjunk meg arról, hogy a monitorunk épp szemmagasságban van és hogy nincs túl közel vagy távol az arcunktól. Növeljük meg a betűméretet az eszközön, így elkerülhetjük, hogy minduntalan közel kelljen hozzá hajolnunk. Ülés közben a csuklónk és az alkarunk legyen párhuzamos a padlóval, ehhez megfelelő asztal- és székmagasságra lesz szükségünk. (Akár egy álló asztalt is beszerezhetünk, és váltogathatjuk a pozíciónkat a nap folyamán!) A talpaink pedig mindig érjenek le a földre!
Rendszeres szünetek
Mind a produktivitás, mind a mentális és fizikai egészség miatt fontos, hogy óránként tartsunk egy-egy rövid szünetet. Már öt perc is sokat jelent, amit nem üléssel töltünk!
Nyújtsunk!
A különböző nyújtások segítenek az izmokban és ízületekben jelen lévő feszültség csökkentésében. A számunkra tökéletes gyakorlatok elsajátításához igénybe vehetjük egy gyógytornász vagy manuálterapueta segítségét is.
Aktivizáljuk magunkat!
Kezdjünk aktívabb életmódot folytatni! Már heti 150 percnyi mérsékelt intenzitású aerob edzés is nagyon sokat tesz az általános egészségért, de ezt kiválthatjuk heti 75 percnyi magas intenzitású edzéssel is. Emelett ne feledjük az erősítést se: a törzsünk, a lábaink és a karjaink izmai is igénylik!
Egészséges étkezés
Helyes táplálkozással is támogathatjuk az ülőmunkában kimerült szervezetet. A vitamindús zöldségek és gyümölcsök mellett fogyasszunk gyulladáscsökkentő hatással bíró, tápláló élelmiszereket, például olajos halakat, görög joghurtot, tojást és magvakat!