Az NMHH figyel
A Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság munkatársai a "berendezés-felügyelet" során azt ellenőrzik, hogy az üzletekben és az internetes áruházakban kapható sokféle berendezés megfelel-e a rájuk vonatkozó követelményeknek, ezzel megelőzve azt, hogy a termék megvásárlása és beüzemelése után legyünk kénytelenek szembesülni a hibás működés miatt okozott zavarokkal.
A hatóság 2012-ben összesen 111 helyszíni ellenőrzést végzett, és hozzávetőlegesen 250 berendezés megfelelőségét vizsgálta. Az évek óta tartó folyamatos ellenőrzés eredményének is betudható, hogy egyre kevesebb a hibás, előírásoknak nem megfelelő termék a piacon.
Listára kerülnek a problémás eszközök
Az NMHH 2012-ben november 19-ig bezárólag a hírközlő végberendezéseknél 81 típus közül 11-et, a rádió-berendezéseknél 76 típusból 28-at, míg a nagyfrekvenciás jelet kibocsátó vagy mellékhatást keltő berendezéseknél 112 típusból hatot talált nem megfelelőnek.
A hatóság honlapján bárki megtekintheti azoknak a berendezéseknek a listáját, amelyeknél a hatóság a saját akkreditált mérőlaboratóriumának eredményei alapján a forgalmazást megtiltotta. A félévente frissített lista alapján a kereskedők árubeszerzéskor ellenőrizhetik, hogy milyen terméket ne vegyenek át forgalmazásra, de a lista hasznos lehet a vásárlók tájékozódásához is.
Mire figyeljünk?
2012 első félévében nem sok berendezés akadt fenn a rostán, azonban ezek között van energiatakarékos fénycső éppúgy, mint rádióvezérlésű gyermekjáték, szivargyújtóról működtethető FM-transzmitter, távirányító vagy telefon is.
A vásárlóknak adható legjobb általános tanács az, hogy kerüljék a bizonytalan forrásból származó, gyanúsan olcsó hírközlési berendezéseket, szórakoztató-elektronikai vagy informatikai eszközöket, játékokat, szerszámokat, mivel ezekkel szándékunkon túl is zavart okozhatunk akár a saját háztartásunkban, akár másoknál a sokféle elektronikus gép, eszköz működésében.
Mi a baj a betiltott eszközökkel?Nehéz lenne felsorolni, hány olyan eszköz, berendezés van a környezetünkben, amely rádiójelekkel működik, és amelyet magától értetődő természetességgel használunk. A nyilvánvaló példákon - telefonkészülék, faxgép, WiFi-router - túl egy rádió-távirányítású játékautó éppen úgy a rádiójelekkel működő eszközök közé tartozik, mint egy vezeték nélküli csengő, egy mikrohullámú sütő, egy elektromos fúrógép vagy egy energiatakarékos fénycső. Gondolunk-e arra, hogy ezek a nagyon különböző eszközök hogyan tudnak mégis együttműködni egymással?
Ez azoknak a jogszabályokban és szabványokban szereplő előírásoknak köszönhető, amelyek biztosítják, hogy a különböző jellemzőkkel bíró elektromágneses hullámokat kibocsátó eszközök ne okozzanak zavart a szolgáltatók hálózatának működésében, és ne zavarjanak más felhasználókat sem. Mivel a rádióhullámok a térben mindenfelé terjednek, ezért elég egy hibásan működő ilyen berendezés, és máris zavarok léphetnek fel a környéken a tévénézés vagy a rádióhallgatás közben, de rosszabb esetben akár az is előfordulhat, hogy egy automata garázskapu nem csukódik be, vagy a riasztó jele nem jut el a központig. |