A siófoki zsilip átépítése és a Sió-csatorna rekonstrukciója mellett a mélyen fekvő déli parti települések problémája is előtérbe kerül, de Somlyódy Balázs, az OVF főigazgatója szerint elsődlegesen a Sióra koncentrálnak, hiszen ott már halaszthatatlanná váltak a fejlesztések - írja a Sonline.
Hatvanmillió köbméter vízzel lehet többet tartani a Balatonban, ha a jelenleg érvényes 110-nél tíz centivel magasabb lesz a felső szabályozási szint, és a tó vízszintjét gyakorlatilag azóta úgy szabályozzák, mintha már 120 volna a felső határ. Néhány hónappal ezelőtt a Balaton vízállása a 130 centit is meghaladta, jelenleg éppen 120 centiméter. |
Somlyódy Balázs arra emlékeztetett: az idén átlagon felüli őszi csapadék hullott a Balaton vízgyűjtőjére, és olyan intenzitással érkezett, hogy a tó vízszintje megemelkedett, a Sió pedig még most sem képes ezt a nagy mennyiségű csapadékot levezetni.
Megemelni, de mennyivel?
Csonki István, a közép-dunántúli vízügyi igazgatóság vezetője nemrég elmondta, kezdeményezték, hogy a hét legmélyebben fekvő déli parti település egyes területeinek a megemelése kerüljön be a 2014 és 2020 közötti uniós fejlesztési ciklus támogatandó projektjei közé.
Ezeken a mélyebben fekvő részeken a partmenti területek nem épültek ki az országos vízgazdálkodási szabályzatban előírt magasságra, azaz 200 centire, hanem csak 130-140-re. Épületek, utak, csapadékvíz-elvezetők is ezen az alacsonyabb szinten vannak. A hét érintett település: Zamárdi, Szántód, Balatonföldvár, Balatonfenyves, Balatonmáriafürdő, Balatonkeresztúr és Balatonberény. Ezeknek a parti infrastruktúráját kellene megemelni a vízügy által előírt 200-as szintre ahhoz, hogy a Balatonban tíz centiméterrel magasabb vízállást lehessen tartani.
Csonki István hangsúlyozta: nem kizárólag a közvetlen parti szakaszok megemelését kell elképzelni. Egy gát tehát nem elég, hiszen a mögötte lévő infrastruktúra, az utak, a vízelvezető árkok is alacsonyan vannak, tehát egy egész térség komplex vízrendezését kellene megoldani.
Kihúzták a dugót A dinnyési zsilip lezárásával kedd délelőtt befejeződött a Velencei-tó vízeresztése - közölte a Közép-dunántúli Vízügyi Igazgatóság az MTI-vel. A szervezet közleménye szerint a Velencei-tó vízállása 154 centiméter az agárdi vízmérce nulla pontjához viszonyítva, ami 6 centiméterrel alacsonyabb az erre az időszakra megengedett maximális vízszintnél. A Közép-dunántúli Vízügyi Igazgatóság december 11-én kezdte meg a tó vízének eresztését, amikor a vízszint megegyezett az erre az időszakra megengedett maximális vízszinttel, vagyis a 160 centiméterrel. |