A világ alkoholfogyasztása tavaly 248 milliárd litert tett ki, ez egy csekély, 0,7 százalékos csökkenést jelent az előző év átlagához képest. Mégis, az elmúlt tizenöt évben egyszer sem volt példa arra, hogy csökkent volna a fogyasztás, derül ki az Euromonitor adataiból. Érdekes módon ugyanakkor egy gazdasági krach jót tesz az egészségnek: a 2008-as válság idején majdnem egymillió fővel kevesebben fogyasztottak alkoholt, mint az azt megelőző két évben.
Piál a Föld
Egy ország pénzügyi helyzetének óriási szerepe van abban, hogy mennyire lesz alkoholista a lakosság. Jó hír így, hogy Brazíliában és főleg Kínában, ahol két éve még súlyos problémát jelentett a mértéktelen fogyasztás, most csökkenni tudott ennek mértéke. Az erős gazdaságú Észak-Amerikában ugyanakkor épp, hogy nőtt tavaly a fogyasztás: az elemzők szerint ez kevésbé a lakosság kedélyállapotának, inkább a kézműves termékek népszerűségének tudható be.
Kevesebbet, de minőségit iszunk
Fordulni látszik az a trend is, hogy csak az ütős lőrékre van kereslet: a világ vodkafogyasztása 3, a rum pedig másfél milliárd literrel csökkent tavaly. Ez jól mutatja, hogy az emberek az összetettebb, drágább italok felé fordulnak, véli Jonhhy Forsyth, a Mintel elemzője. A tequila, a mezcal (egy mexikói likőr), a whiskey és a konyakok iránti kereslet is nőni tudott, a jó minőségű borokból pedig majdnem egymilliárd literrel több fogyott, mint 2014-ben. A színes alkoholok is egyre nagyobb népszerűségnek örvendenek – elsősorban a fiatalok körében –, így a koktélok iránt is egyre nagyobb az érdeklődés.
Egymillió alkoholista országa Magyarországon ugyanakkor még mindig óriási problémát jelent az alkoholizmus, erről szóló videónkat itt nézheti meg. >>> |