Megint esett az olajár
A Brent spot kőolaj ára a héten 47-50 dollár között változott, heti átlagban közel hat dollárral, mintegy 10 százalékkal mérséklődött az olajár. Az árak a hét első napján nagyot mérséklődtek, majd a hét végén újabb, kisebb árcsökkenés volt - írja a GKI Energiakutató.
A csökkenés egyértelműen a túlkínálat hatására jelentkezett, mind az OPEC, mind az északi-tengeri kitermelés, mind az amerikai kitermelés rekordokról számolt be. Az elemzők már erőteljesen hangsúlyozzák, hogy az amerikai nyári vezetési szezon miatti kereslet-növekedés megáll, s ez további többletet generálhat a kőolajpiacon. Július végén a pénzügyi befektetők jelentős mértékben csökkentették a hosszabb lejáratokra vonatkozó eladási opciójukat, a rákövetkező héten meg rekordmagasságú összegeket fektettek be.
Az elemzők a várható árcsökkenés miatt értetlenül nézik a folyamatokat. Az amerikai kőolajfúrások száma a múlt héten hattal emelkedett, azaz a mérséklődő árak és bővülő kínálat mellett a palaolaj-termelők további kínálati bővítés mellett döntöttek.
Nagy a kereslet
Az egy hónapos határidős Brent olajár heti átlaga 3,5 dollárral csökkent az előző heti átlaghoz viszonyítva, ezzel a spot ár a határidős ár alá került. Az 1 hónapos határidős amerikai WTI és a Brent heti átlagára közötti különbség ezen a héten több mint egy dollárral csökkent, mivel a WTI ára lassabban mérséklődött, mint a Brent ára. Az űzemanyagpiacokon továbbra is erős a kereslet, a júliusi. 2,5 millió tonna üzemanyag után, augusztusra már 0,7 millió tonna üzemanyagot jegyeztek elő szállításra Európából az amerikai partok felé.
Az európai dízel kínálata tovább erősödött. A dízel határidős struktúrája kedvez a tárolásnak, mivel a határidős áraknál növekedés igérkezik. Nem úgy a benzinnél, ott a határidős árak decemberig csökkenést jeleznek. Ez már jele lehet annak, hogy a nyári üzemanyag-csúcs lassan a multté lesz. Az északnyugat-európai és a mediterrán piac árai igen eltérő módon változtak ezen a héten.
A mediterrán piacon 10% feletti árcsökkenés jelentkezett, míg az északnyugat-európai piacon "csak" 4,3 százalékos volt a csökkenés. Ez az eltérés jelentősen befolyásolhatja a a hétfői árdöntést.
Most nem Amerika számít igazán
A Reuters adatai szerint a prémium ólmozatlan benzin (10 ppm ESZ 95) tonnánkénti ára (dollárban mérve) a mediterrán piacon az augusztus 3 - augusztus 7-e közötti időszakban 10,3 százalékkal csökkent, a másik két piacon (az észak-nyugat-európai piacon és az ARA, Amsterdam-Rotterdam-Antwerpen piacon) 4,3-2,6 százalékos volt az árcsökkenés.
A motorikus gázolaj (EN590) jegyzésára a mediterrán piacon 3,3 százalékkal csökkent, az észak-európai piacokon 3,9-3,6 százalékos volt az árcsökkenés. A heti folyamatok azt jelzik, hogy az európai benzin-export lehetősége még nem zárult le, illetve a földközi-tengeri térség piacára egyre több üzemanyag érkezik, így fokozatosan csökkennek az árak. Ezen a héten elsősorban a mediterrán benzin ára követte az olajár heti változását.
Az európai raktárakban történelmi csúcson van a tárolt üzemanyag mennyisége, a dízel és a gázolaj esetében már a téli minőségű üzemanyagot/fűtőanyagot raktározzák. A déli és az északi területek közötti árkülünbséget az is magyarázza, hogy a Rajna vízszintje igen alacsony, ezért az üzemanyagszállító hajók csak félig feltötleve szállíthatnak, amely a költségeket növeli és az ellátást lassítja.
A forint árfolyama az augusztus 3 - augusztus 7-i héten 283,5 Ft/dollár körül ingadozott, több mint három forinttal kellett többet adni egy dollárért, mint egy héttel megelőzően. A hét utolsó két napján a forint erősödött a dollárhoz viszonyítva.
Akár tíz forint esés is lehet
A hét folyamatai alapján, a már literre és forintra átszámolt különböző tőzsdei jegyzésárak mellett, a benzin esetében a mediterrán piacon 9,4 százalékos árcsökkenést jeleznek a változások, az északnyugat-európai piacokon a forintban számított árak 3,3-1,6 százalékos mérséklődést mutatnak.
A gázolajnál a mediterrán piacon a forintban számított változások 2,3 százalékos csökkenést jeleztek, az észak-európai piacokon 2,9-2,6 százalékos csökkenést mutatnak az árak forintban mérve. Ezen a héten a forint árfolyam változása visszafogta az árcsökkenést.
A mediterrán és más európai tőzsdei piaci folyamatok hatására összességében – a 27 százalékos áfával is növelten – a heti változások a benzin esetében legalább 4-5 forintos csökkenést indokolnak, a mediterrán piac árváltozása akár ennek a dupláját is megalapozza, de az északnyugat-európai piac változása inkább a 4-5 forintos változást indokolja. A dízelnél 2 forint körüli árcsökkentés feltételezhető, amely el is maradhat, ha a pénteki két 2 forintos mérséklést figyelembe vesszük.
A benzin ára 368-369 forint/liter körül alakulhat, a gázolaj ára várhatóan 352-354 Ft/liter között változhat. Az elmúlt egy év során a benzin ára 9,5 a gázolaj ára 16,5 százalékkal csökkent.