Senki sem szeret beteg lenni, és senki sem szereti, ha valami akadályozza a mindennapi tevékenységei során. A szürkehályog viszont sajnos ilyen. Lassan, alattomosan alakul ki, aztán eléri, hogy ne élvezhessük a színeket, hogy zavaró legyen az éltető napfény, meggátolja, hogy volán mögé üljünk, és még sorolhatnánk. Aki azt hiszi, hogy majd valahogy csak megússza a szürkehályog kialakulását, azt könnyen kijózaníthatja az a statisztika, hogy a 65 év felettiek fele, a 75 év felettieknek pedig már körülbelül a 70%-a küzd ezzel a szembetegséggel. Szóval akárhonnan nézzük, elég nagy az esélye annak, hogy akár a cikk írója, akár az olvasója belekerüljön az említett halmazokba.
Ha sokat nem is tehetünk a szürkehályog kialakulása ellen, pár dologra azért ügyelhetünk, hogy ne rontsunk a helyzeten. Persze azok se keseredjenek el, akik már most is érintettek szürkehályogügyben, hisz számukra sem veszett minden oda. Szürkehályog műtéttel ugyanis gyorsan és fájdalommentesen lehet a régi, beszürkült, elöregedett lencsét egy új, hibátlan műlencsére cserélni a Focus Medical klinikán! De lássuk is azokat a kockázati tényezőket.
Gyógyszerek és az ő mellékhatásaik…
Vannak olyan (szteroid-alapú és immunszupresszív) gyógyszerek, amelyek sajnos hozzájárulhatnak a szürkehályog kialakulásához. Természetesen nem érdemes nem bevenni az orvos által felírt, fontos gyógyszereket, viszont ha erre kényszerülünk, akkor mindenképp látogassunk el évente egy szemészeti vizsgálatra!
Káros UV-sugarak
Nem véletlen hangos a média minden nyáron attól, hogy nem elég egy színezett lencse a szemüvegbe, hanem bizony megfelelő UV-védelemmel ellátott, igazi napszemüvegre van szükségünk, ha meg akarjuk védeni a szemünket az UV-sugaraktól. Ez a szürkehályog kockázatának csökkentése szempontjából is fontos kiegészítő, ugyanis az UV-sugárzás visszafordíthatatlan elváltozásokat okozhat az ideghártyán és a szemlencsében is növelheti a szabadgyökök számát, amelyek előszeretettel támogatják a szürkehályog kialakulását.
Káros szenvedélyek
A dohányzást és a túlzott alkoholfogyasztást alapvetően sem írja fel receptre a háziorvos az egészségmegőrzés érdekében, de érdemes tudni, hogy a sok-sok negatív következmény mellett még a szürkehályog kialakulásának kockázatát is növelhetik ezek a nem túl vonzó tevékenységek.
Külső behatás
Sajnos szürkehályog mechanikai sérülés nyomán is kialakulhat, azaz ha megsérül a szemünk. Gyakran fordul elő ilyen mondjuk sportolás közben, vagy azok körében, akik fával vagy fémmel dolgoznak, ezért nekik fokozottan kell ügyelni (egyébként is) a védőszemüveg használatára!
Genetika
Vannak olyan esetek, amikor szó szerint belénk van kódolva a szürkehályog kialakulásának lehetősége, de már az immunrendszer helytelen működése miatt kialakuló betegségek szürkehályoggal való kapcsolatát is vizsgálják (például autoimmun-betegségek vagy cukorbetegség), mert a feltételezések szerint ezek is elősegíthetik a szürkehályog megjelenését.
Húzódjon a háttérben bármilyen ok, a szürkehályogot nem szabad félvállról venni. Ezért aki úgy érzi, hogy fokozatosan homályosabbá válik a látása, esetleg elkezdik zavarni a fényforrások, fakóbbnak látják a színeket és úgy érzik, mintha egy vízesés mögül szemlélnék a világot, okvetlenül keressék fel a Focus Medical kiváló szemész szakorvosait!