Ennek ellenére előfordulhat, hogy a kezdeti lendület után egyszer csak elakadunk a tanulási folyamatban. Mit tehetünk ilyenkor? Hogyan szerezzünk új lendületet, hogyan mélyítsük el tudásunkat és miként bővítsünk a szókincsünket?
Nehéz valójában a nyelvtanulás?
A nyelvtanulás természetesen nagy kihívást jelent, főként felnőttkorban. Gyermekként ugyanis még a procedurális memóriát használva, a maga élő folyamatában szemlélve sajátítunk el egy nyelvet, ám felnőttként inkább a deklaratív memóriánkra hagyatkozunk és szabályok, rendszerek sokaságaként tekintünk adott nyelvre.
Mivel a nyelv másként viselkedik, mint egyéb tudományok, amelyeket tanulunk, sokakban frusztrációt okozhat az, hogy mennyire hosszú folyamat eljutni odáig, hogy felszabadultan, komfortosan társalogjunk egy új nyelven. A legfőbb nehézséget tehát a türelmetlenség jelentheti, illetve a tény, hogy nem látjuk a végét. A nyelvtanulás maga ugyanis folyamatos munka, amely akár még hosszú évek után is hozhat újdonságokat számunkra.
Mit tehetünk, ha problémába ütközünk?
A nyelvtanulás sok kétséget és kérdést is magával hozhat. Ha tanultunk már nyelvet, biztosan éreztük magunkat rosszul, amikor mindenki arra várt a csoportban, hogy befejezzünk egy mondatot, vagy azért, mert folyton ugyanazokat a szavakat ismételtük, mikor nem találtunk valamire választékosabb kifejezést.
A nyelvtanulásban ráadásul természetes módon érkezik el egy szakasz, amikor a kezdeti motiváció után megtorpanunk: arra kezdünk koncentrálni, amit nem tudunk, ahelyett, amit igen. Frusztráltnak érezzük magunkat, mert lassul a fejlődésünk, és nem tudjuk, mit csinálunk rosszul. Mit tehetünk ilyen esetben?
Fogalmazzuk meg, miért csináljuk!
Szakemberek tapasztalata, hogy sokkal hatékonyabb a nyelvtanulás, ha nyomós okunk van rá: külföldre megyünk tanulni, több hétre elutazunk, megismerkedtünk egy más anyanyelvű baráttal, szerelemmel. A kézzel fogható motiváció nagyon lényeges, ezért ha nincs hasonló konkrét élethelyzetünk, akkor is foglaljuk össze magunknak, mi a legfőbb mozgatórugónk.
Elköteleződés és nyelvtanulási terv
A nyelvtanulásból az időt biztosan nem lehet megspórolni: éppen ezért készítsünk tervet akár hetente, és határozzunk meg napokat, órákat, amelyeket fixen a nyelvtanulással töltünk. Ez lehet a célnyelven való filmnézés, olvasás, lehet egy olasz lemez hallgatása, a német online szótárban való böngészés, vagy a konkrét nyelvtannal való foglalkozás. A lényeg, hogy tudatosan foglalkozzunk a nyelvvel.
Új módszerek, új megközelítés
Ha úgy érezzük, mély szakadékba kerültünk, elvesztettük a motivációnkat, az érdeklődést, esetleg reménytelennek találjuk az előrelépést, keressünk újfajta eszközöket a tanulásra! Vegyük fel a kapcsolatot egy anyanyelvi beszélővel, és üljünk össze hetente egy kávéra, időzítsünk egy hosszú hétvégét adott nyelvi környezetben, válasszunk idegen nyelvi programokat. Ha belefásultunk a tanulásba, tegyük félre az unásig ismételt könyveket, vagy keressünk másik tanárt, aki frissességet, lendületet hoz a folyamatba.
Pozitív hozzáállás, felszabadultság
Fontos, hogy az elakadásokra ne tragédiaként tekintsünk, inkább kihívásként definiáljuk azokat. Ezeken a völgyeken átérve később valóban a hegytetőn érezzük majd magunkat, hiszen a legfontosabb gátakat bontjuk le éppen. A nyelv nemcsak a beszéd eszköze, adott kultúra attitűdjét, gondolkodásmódját is magában foglalja. Amikor ezt zsigerileg megérezzük, akkor válik könnyedebbé a nyelvtanulás folyamata: ez viszont rengeteg gyakorlás és nyelvvel töltött idő eredménye.
Tippek a szókincsünk fejlesztéséhez
A szókincs bővítését szerencsére ma már minden nyelven segítik a hiteles online felületek: az angol, olasz, francia vagy épp német online szótárak bármikor előhúzhatóak a zsebünkből a telefonunk segítségével. A szótárral való munka fontos és elengedhetetlen része a nyelvtanulásnak: a lényeg, hogy olyan keretek közé tereljük az új kifejezések megismerését, ami szórakoztató számunkra.
A szókincsfejlesztésben hatalmas szerep jut a nyelv hétköznapokba való beemelésének. Ennek jegyében nézhetünk idegen nyelvű filmeket, sorozatokat – ezek lehetnek akár a kedvenc műsoraink is, amelyet kívülről fújunk –, de a kedvenc könyveink idegen nyelven való olvasása is beválhat.
Sokan pedig a post-ites módszerre esküsznek, azaz arra, hogy felcímkézik a lakás különböző pontjait – bútorokat, használati tárgyakat és társaikat – a célnyelv szavaival. Ezáltal a szókincs egy része igen könnyen és rutinszerűen fejleszthető. De az is működhet, ha gondolatban végigzongorázzuk a napunkat, miközben az éppen tanult nyelven soroljuk fel, mi történt velünk.
A türelem mindig eredményt terem
Bár a közbeszédben elterjedt a tény, hogy bizonyos képességek segítenek az idegen nyelvek elsajátításában, valójában a különböző témában végzett kutatások alapján a folyamat a belefektetett munkától és időtől lesz sikeres. Tehát akkor sem érdemes feladni, ha elbizonytalanodunk vagy belefáradunk, hiszen számos – fent említett – praktika segíthet átlendülni a nehezén. Ne feledjük: a nyelvtanulással nemcsak információkhoz jutunk, de a világ felé egy újabb ajtót nyitunk ki, amely ehhez mérten sok kihívással, energiával jár, de annál több örömet hoz magával.