A hazai üzemanyagárak változását alapvetően két tényező alakítja: az üzemanyagok nemzetközi piaci árváltozása és a forint-dollár árfolyamának alakulása. Az árdöntések azonban számos más, az olajvállalatok tényleges beszerzéseinek és működési költségeinek alakulásától függnek.
Miért emelkednek az árak?
A Brent kőolaj ára a héten 57-62 dollár között változott, heti átlagban 3 dollárral, 5 százalékkal nőtt az olajár. A héten az áremelkedés szerdán kezdődött, s a következő napokban folytatódott. Az olajár emelkedését főképp az indokolta, hogy a jemeni harcok erősödtek, s az amerikai piacon a kőolajfúrások számának csökkenése a kitermelés csökkenését valószínűsítette. Az Iránnal való megegyezés lehetősége ezen a héten valószínűbbnek tűnt.
Az egy hónapos határidős Brent olajár heti átlaga 3,5 dollárral, 6 százalékkal nőtt, a héten végig a spot ár fölött változott. A héten az 1 hónapos határidős WTI és Brent ára közötti különbség kicsit növekedett, mivel a határidős Brent ár a héten valamivel gyorsabban drágult, mint a határidős WTI ára.

A Reuters adatai szerint a prémium ólmozatlan benzin ára a mediterrán piacon a héten 2,7 százalékkal nőtt, a másik két piacon (az észak-nyugat-európai piacon és az ARA, Amsterdam-Rotterdam-Antwerpen piacon) 1,6 százalékos, illetve 4,3 százalékos áremelkedés volt.
A motorikus gázolaj jegyzésára a mediterrán piacon 7 százalékkal nőtt, az észak-európai piacokon 5,6-6,1 százalékos volt az árnövekedés mértéke. Az üzemanyagpiacok áralakulása a héten követte az olajár változását. A benzin esetében az áremelkedés az erős export ellenére következett be, főképp az amerikai piac jelez most jó export-lehetőségeket. A dízel esetében az európai import növekedése erőteljes, mind az amerikai, mind az orosz, sőt újabban a szaudi és az indiai dízelexport növekedése várható.
Gyengült a forint
A forint árfolyama a héten 280 forint/dollár körül ingadozott, összességében három forinttal kellett többet adni egy dollárért, mint a megelőző héten. A forint árfolyama a hét második felében erősödött.

A hét folyamatai alapján, a már literre és forintra átszámolt különböző tőzsdei jegyzésárak mellett, a benzin esetében a mediterrán piacon 3,7 százalékos emelkedést jeleznek a változások, az északnyugat-európai piacokon a forintban számított változások 2,5 százalékos, illetve 5,3 százalékos áremelkedést mutatnak. A gázolajnál a mediterrán piacon a forintban számított változások 12,8 százalékos emelkedést jeleztek, az észak-európai piacokon 10,6-11,1% volt az árak forintban mért emelkedése. Ezen a héten az árfolyam változása érezhetőbben befolyásolta az áralakulást, a piaci árak jelentős emelkedését forintban kifejezve felerősítette.
Mit jelent mindez?
A mediterrán és más európai tőzsdei piaci folyamatok hatására összességében – a 27 százalékos áfával is növelten – benzin áránál 3-5 forintos áremelés valószínű. A gázolajnál a pénteki áremelést is figyelembe véve kb. 4-7 forintos emelés lehetséges attól függően, hogy az árdöntés milyen egyéb hatást vesz figyelembe - számolta ki a GKI Eneregiakutató. Így a benzin ára 370 forint/liter, a gázolaj ára a 371 Ft/liter körüli szinten alakulhat. (A heti tény forint üzemanyag-árak adatait az Eurostat heti üzemanyagár statisztikájából vesszük, a magyar árakat a MEKH szolgáltatja az Eurostatnak.)
Az elmúlt egy év során a benzin ára 12, a gázolaj ára 13,5 százalékkal csökkent. Az időszaki átlagos keresetek emelkedése miatt 18 százalékkal több benzint és 24 százalékkal több gázolajat lehet egy havi átlagos nettó keresetből tankolni, mint egy évvel ezelőtt.