Sokat hallani az immunrendszer erősítésének fontosságáról, de nem olyan egyszerű átlátni, milyen tényezők is segítenek ennek elérésében. Akad néhány összetevő, amelyre talán nem is gondolnánk és kevésbé fektetünk hangsúlyt, pedig elengedhetetlen szervezetünk teljes védelmének szempontjából.
Védekezzünk!
Nézzük, mire kell figyelnünk, ha felkészülten szeretnénk szembenézni a vírusokkal.
A helyes táplálkozás
Bizony a helyes étkezés nem csupán a fittség egyik fő feltétele, de az egészségé is. Az anyagcsere zavartalansága nem csupán amiatt lényeges, mert felszabadítja a testet a felesleges munka alól, de a jó bélflóra a vírusokkal, baktériumokkal szembeni védekezésben is hatékony. A rengeteg zöldség, gyümölcs adta vitamint a szervezet úgy tudja jól hasznosítani, ha megfelelő a bélflóra működése. Ennek szinten tartásában segít az élőflórás joghurtok, a cékla, vagy a déli gyümölcsök fogyasztása.
Rendszeres mozgás
Nemcsak maga a sport fontos tényező, de pluszban hozzájárul az egészséghez, ha adott mozgásformát a szabad levegőn végezzük. A kint töltött percek segítik az ellenállást, míg a mozgás fokozza az állóképességet és támogatja a méregtelenítés folyamatát.
Vitaminok
Természetesen nem feltétlenül tudjuk a szükséges vitaminokat kizárólag az étkezésen keresztül bevinni a szervezetbe. Ezért nyugodtan forduljuk a csepp vagy kapszula formájában megtalálható vitaminok felé. A C- és D-vitamin alapvető szükséglet az immunrendszer erősítése céljából, mindkettőt érdemes már az első őszi napokon elkezdeni szedni, hiszen a D-vitamin-forrásként szolgáló napfény ereje is fokozatosan csökken. Amikor C-vitamint szedünk, aszkorbinsavat viszünk a szervezetünkbe: ezt pedig nem csupán tabletta, de étkezési por formájában is megtalálhatjuk. Ebben az esetben akár ízesítésre is használhatjuk a C-vitamint a mindennapi táplálkozásunkban.
Ásványi anyagok, nyomelemek
A magnézium, kalcium, szerves szelén szintén fontos összetevői a szervezet ellenállóképességének. Előbbiek rendszeres fogyasztása sportolás mellett különösen ajánlott, hiszen a fizikai tevékenységek során nemcsak méreganyagok, de szerves ásványi anyagok is távoznak a testből, amelyeket mindenképp pótolni kell.
Elővigyázatosság
A Covid megjelenése óta már alapvető használati tárggyá vált a maszk, amelyet érdemes akkor is magunknál hordani, ha nem kötelező a viselése. Zsúfolt helyeken, üzletekben, tömegközlekedési eszközökön nyugodtan hívjuk segítségül a maszkot, amely valóban meg tud óvni minket egy esetleges vírustól.
Kézmosás
A legegyszerűbb és mégis az egyik leghatékonyabb megoldás a vírusokkal és baktériumokkal szemben, ha alaposan kezet mosunk: nem csupán az étkezések előtt, de minden alkalommal, amikor új helyen jártunk, másokkal érintkeztünk.
Fertőtlenítés
A kézmosás mellett szintén nagyon lényeges otthonunk és tárgyaink, ruháink higiéniája. Ha egy hosszú nap után hazaérünk, nemcsak a kézfertőtlenítőket érdemes használnunk, hanem tanácsos azonnal átöltözni, az aktuális ruhadarabokat pedig mosni, fertőtleníteni, a maszkot naponta cserélni. A sokat használt, fogott tárgyakat, mint kocsikulcs, napszemüveg, javasolt szintén fertőtleníteni. Erre már találunk sprayket, fertőtlenítő kendőket is.
Ha mégis megtörténik a baj
Természetesen a legnagyobb odafigyelés mellett is előfordulhat, hogy betegek leszünk, azonban higgyük el, egy erős immunrendszer sokkal könnyebben felveszi a harcot a vírusokkal. Abban az esetben, ha elkapunk valamit, nem csupán a gyógyszerek szedése lehet segítségünkre a gyógyulásban. A vitaminokat szerencsére nemcsak a megelőzés szakaszában lehet bevetni, rengeteget tudnak lendíteni az állapotunkon a betegség ideje alatt is. A C-vitamint, a D-vitamint nyugodtan szedjük emelt adagban ezekben a napokban. Használjuk az aszkorbinsavat a konyhában, fogyasszunk zöldségeket, gyümölcsöket, például spenótot, céklát, amelyek antioxidáns hatása jelentős.
Emellett ne hanyagoljuk el a folyadékfogyasztást, ez szintén egyarát fontos az egészség megőrzése, valamint a betegség leküzdése céljából. A megfelelő mennyiségű vízivás szintén a jó anyagcsere alapja, emellett számos vitamin, például az aszkorbinsav is, vízben oldódik, így tudja valójában hasznosítani a szervezet. Folyadék címén ne cukros üdítőket, hanem tiszta vizet, gyógyteákat fogyasszunk, utóbbiak közül számos fajta a megfázás tüneteit is enyhíti.
Legyünk felkészültek
A vírusok ellen való védekezés tehát nem csupán egy aktuális készenállást, hanem egy állandó odafigyelést, egy jól átgondolt életmódot igényel, amely során egyaránt figyelmet fordítunk a táplálkozásra, a vitaminok és ásványi anyagok pótlására, a megfelelő mennyiségű folyadékbevitelre, valamint a rendszeres mozgásra.
Ha pedig mégis megtalál bennünket a betegség, ne csüggedjünk. A megelőző odafigyelés biztosan hozzásegít, hogy könnyebben átvészeljük a bajt, a fent említett praktikák pedig a vírussal folytatott harc közben is segítségünkre lesznek.