A szótár sokféle felhasználása
Bár a szótárt leggyakrabban egy ismeretlen szó és annak a jelentésének a megkeresésére használjuk, gyakran alkalmazzuk más célokra is.
Ahogy a híres svájci bicskának is számos változata van, hogy megfeleljen a felhasználók különböző igényeinek, úgy az angol szótáraknak is.
Jelentés
Nem mindig elég tudni, mit jelent egy szó. Ahhoz, hogy aktív szókincsünk részévé váljon, meg kell határoznunk, hogy egy adott szót hogyan használjuk, miben különbözik más hasonló jelentésű szavaktól, formálisnak vagy informálisnak tartják-e, stb.
Helyesírás
Lehet, hogy tudjuk, mit jelent egy adott szó, és hogyan kell használni, de mégis sokszor bizonytalanok vagyunk az írásmódjában.
A legtöbb szövegszerkesztő ugyan beépített szótárral rendelkezik, ami elég egyszerűvé teszi a helyes írásmód keresését. Időnként azonban több információra van szükségünk.
Választhatunk az alternatív írásmódok közül - például whisky vagy whiskey. De sokszor azt is érdemes ellenőrizni, hogy választható el az adott szó - progress vagy prog-ress.
Kiejtés
Az olyan angol-magyar online szótár, mint például az Enka, nagyon egyszerűvé tette a szavak kiejtésének megállapítását, mivel a lexémák mellett megjelenő hangszóró ikonra kattintva meghallgathatjuk az ejtésmódjukat.
Ilyen lehetőség nélkül ismernünk kell a fonetikus ábécét, amelyet kifejezetten a kiejtésre fejlesztettek ki.
Etimológia
Sok esetben igazán hasznos tudni egy adott mondatelem eredetét. Vegyük például a periheliont, ami két görög szóból tevődik össze, nevezetesen a peri (körül) és helios (nap) kifejezésekből. Mivel sajnos a nyomtatott szótárakban a hely általában korlátozott, ezért ezekben sokszor kihagyják ezt az információt.
Amennyiben tudjuk, hogy ezen kategóriák közül melyikre van szükségünk a leggyakrabban, akkor könnyebben megtalálhatjuk az igényeinknek legjobban megfelelő angol-magyar online szótárt.
Hogyan hozzuk ki a legtöbbet az online szótárunkból?
Először is keressük meg az adott szót, és jegyezzük fel a jegyzetfüzetünkbe! Ellenőrizzük a helyesírást! Aztán írjuk mellé a szófaját - például főnév, ige, melléknév, határozószó.
Majd kattintsunk a hangszóró ikonra, hogy meghallgathassuk a helyes kiejtését, és gyakorolhassuk a kimondását. Ezt követően olvassuk el a definícióját, és írjuk be a saját szavainkkal ezt is a szó mellé a füzetünkbe. Ha inkább egy kép segít emlékezni rá - akkor rajzoljuk le.
Azt is megtudhatjuk, hogy vannak-e szinonimái vagy antonimái. Végezetül pedig használjuk a szótár példamondatait, hogy megértsük hogyan kell alkalmazni egy mondatban. Majd próbáljunk meg vele egy saját mondatot alkotni, hogy segítsen emlékezni rá.