Gyakori tévhit a távcső vásárlásakor, hogy a legnagyobb nagyítással rendelkező modell egyúttal a leghasznosabb termék is, ám ez nem feltétlenül igaz. A nagyobb fokú nagyítás mellett a képek általában kevésbé kontrasztosak és fényesek. Ezért ha a távcsövekről van szó, nem feltétlenül a méret a lényeg.
A távcső objektívlencséje ugyanis több fotont gyűjt össze, mint amennyit szabad szemmel láthatunk. Ezért az objektívlencse mérete fontosabb tényező, mint az, hogy a távcsövünk mekkorára nagyítja a tárgyakat.
A hétköznapokban használt távcsövek általában nyolcszoros, tízszeres és tizenkétszeres nagyítást kínálnak, míg a nagyobb modellek akár húszszoros vagy huszonötszörös nagyítást is lehetővé tesznek. Ami az objektívlencsék átmérőjét illeti, általában 30-50 mm-es tartományban mozognak, de akár a 100 mm-t is elérhetnek.
Általánosságban elmondható, hogy a hat-tízszeres nagyítású távcsövek használata egyszerűbb, de madárleshez, mozgó tárgyak követéséhez és a remegés minimális szinten tartásához a nyolc-tízszeres nagyítás a legjobb. Színházba járáshoz praktikusabb a valamivel kisebb nagyítás, a hordozhatóság pedig fontos tényező.
Az optikai minőség is fontos szempont a távcső vásárlásakor – éppen ezért érdemes olyan modellt választani, ami többrétegű optikával rendelkezik, és például BAK-4 üveget használ a prizmákhoz. A többszörös bevonatú lencséknek és magas törésmutatójú prizmának köszönhetően a fényerő-veszteség általában nem igazán észrevehető.
A praktikus távcsövek jellemzői
Egy jelentős kisebbség, a szemüvegesek gyakran hátrányt szenvednek, mivel nem gondolnak rájuk az optikai műszerek tervezésénél. A szemüveget viselők gyakran nem tudják fizikailag olyan közel mozgatni a szemet a szemkagylókhoz, mint ideális lenne. A használóknak ezért le kell venniük a szemüvegüket, hogy a távcsőbe nézhessenek.
Szerencsére ma már olyan távcsöveket is találunk a piacon, amelyek kiküszöbölik ezt a problémát, mivel kiváló szemdomborítást kínálnak – ez az a távolság a szemlencsétől, amely mellett a felhasználó még átlátja a teljes látómezőt.
Érdemes olyan távcsövet választanunk, amely nagy teherbírású élességállító gombbal van ellátva. Így akár vastag kesztyűben, a hideg téli napokon is könnyű lesz beállítani. További bónusz, ha az elforgatható szemkagylóknak köszönhetően a látószög állítható, így megtalálhatjuk a legkényelmesebb beállítást.
Ha a távcsövünket szeretnénk hosszú ideig tartani az erdők, mezők vagy az éjszakai égbolt megfigyelésekor, érdemes arra is figyelnünk, hogy a súlya ne haladjon meg egy bizonyos határértéket, például az egy kilót.