Milyen veszélyek leselkednek ránk?
Azzal, hogy az átlagember ma már a Facebookon tölti internetezésre fordított ideje nagy részét, védtelenebbé válik az adathalászokkal és spam reklámokkal szemben. A közösségi oldalakon megjelenő közvetlen veszély két, teljesen eltérő csoportra osztható.
Az első kategóriába tartoznak azok a linkek, amik egy vírusfertőzött, vagy szándékosan rosszindulatú weboldalra mutatnak. Ezek sokszor meghökkentő vagy felháborító bejegyzésekkel dolgoznak, amiknek a hírfalunkon meglátva nem bírunk ellenállni, ezért kattintunk. Itt gyakoriak az álhírek is, ami még inkább mutatja, hogy mennyire nem etikusak ezek az oldalak. A kattintás után sokszor automatikus kártékony kód töltődhet le a számítógépünkre, ettől egy jogtiszta, frissített vírusirtó megvéd.
A másik csoportba a Facebookon belüli alkalmazások tartoznak. A köznyelv ezeket hívja Facebook vírusoknak, pedig semmi közük a hagyományos kártevőkhöz. Ha egy alkalmazást telepítünk a fiókunkban, az nem kerül kapcsolatba a helyi számítógépünkkel. Tőlünk távoli szervereken fut, és csak a közösségi portálon keresztül van a fiókunkhoz rendelve.
Hogyan szabaduljunk meg a vírustól? 1.Cseréljük le a Facebook-jelszavunk! 2. Ellenőrizzük az alkalmazásokat, melyek a nevünkben posztolnak!
|
Ha összeszedtünk egy ilyen vírust, akkor az úgy terjeszti magát, hogy a nevünkben posztol az üzenőfalunkra vagy üzenetet küld az ismerősünk számára. A G Data arra hívja fel a figyelmet, hogy a Facebookon belüli rosszindulatú alkalmazások ellen a hagyományos vírusirtó szoftverek nem tudnak védelmet nyújtani, mivel a kód nem a mi számítógépünkön fut.
Hogyan előzzük meg a vírusokat?
Minden eseménnyel együtt jár a szenzációhajhász átverések felbukkanása is, például mikor Oszama bin Ladent megölték, linkek bukkantak fel a Facebookon, azt sugallva, hogy megnézhetjük a rajtaütést. De az elmúlt hónapokban terjedt olyan vírus is, ami ismerőseink meztelen videóival kecsegtetett, vagy egy adott betűvel kezdődő nevű barátainkat jelölte be. A megadott linkre kattintva egy üres oldalra jutottunk, ahonnan azonnal települt a malware és elkezdte küldözgetni a linkeket.
A G Data arra figyelmeztet, hogy mielőtt kattintunk, gondolkodjunk el a link forrásán. Vajon olyan típusú link, amelyet az ismerőseink általában megosztanak? Ha nem, ne kattintsunk! Ha mégis nagy lenne a kísértés, először húzzuk el az egérmutatót a link felett, és pillantsunk böngészőnk bal alsó sarkába. Látni fogjuk a linkhez tartozó URL-t, vagyis webcímet. Ha ez nem ismerős számunkra, ne kattintsunk a linkre!