Az amerikaiak 2012-ben tíz éve nem látott összeget szeretnének Valentin-napra költeni, a Reuters szerint átlagosan 126 dollárt szánnak erre a célra, főleg virágra, édességre, kisebb részük ékszerre és étteremre. Az Online MBA infografikája szerint a férfiak 168,7, a nők 85,8 dollárt költenek majd párjukra, rokonokra, barátokra, de még a háziállatoknak is csurranhat-cseppenhet valamennyi. Az American Express ügyfelei körében végzett felmérés viszont a német Witschaftswoche szerint más eredményt mutat, a kártyatulajdonosok fejenként 196 dollárt szeretnének kiadni.
Keresgélni már leginkább a tabletjükön szoktak
A szomszédos Ausztriában a Wirtschaftsblatt szerint 100 millió eurót fognak elkölteni az emberek Valentin-nap alkalmából. Ott is a virág és az édesség a sláger, de a könyvesboltok, a légitársaságok és a teaüzletek évről évre növekvő forgalomról számolnak be. Ugyanakkor összességében nem számítanak arra, hogy a költés várltozik a tavalyihoz képest, a kereskedők inkább stagnálást várnak. Ennek az az oka, hogy az utóbbi időben új ünnepekre szoktak rá az osztrákok, mint a Halloween vagy az apák napja, és a pénzköltés megoszlik a különböző ünnepek között.
ETF szinte mindenre létezik már
Hogyan lehet profitálni a megugró fogyasztásból, milyen értékpapírokat vehetünk, ha a Valentin-napi őrület szerintünk jobban alakul a vártnál? Az ékszerpiacot talán nemesfém ETF-ekkel lehet legkönnyebben leképezni, van ilyen külön aranyra, ezüstre, platinára is, és a legtöbbre különböző kibocsátók különböző termékeit is meg lehet vásárolni. AZ ETFdb.com adatbázisa például húszféle nemesfém-ETF-et ismer. Az agrártermékek kategóriájában találunk kakaó- és cukor-ETF-eket. Sok ilyet már számos hazai brókercégnél meg lehet vásárolni.
Aki nemcsak a nyersanyagok, hanem a különböző kereskedő és gyártó cégek eredményeiből is szeretnének profitálni, azok a fogyasztási javak, luxuscikkek gyártóira szakosodott ETF-eket is választhatják, mint például a Claymore/Robb Report Global Luxury Index ETF (ROB). A merészebb, kockázattűrő befektetőknek ajánlotta korábban az ETFdb a Global X/InterBolsa FTSE Colombia ETF-et (GXG). Kolumbia ugyanis nemcsak kávét, de virágot, drágaköveket, kőolajat is exportál az USA-ba, tehát a kolumbiai tőzsde profitálhat az amerikaiak vásárlási kedvéből. Ráadásul ott van a szomszédban egy másik nagy fejlődő, feltörekvő felvevőpiac, Brazília is.