Magyarországon a vizsgálatokat a járási hivatalok népegészségügyi osztályai végzik, az Országos Közegészségügyi Központ szakmai támogatása mellett.
Te tudod mit jelent a gyerekzár?
Egy vegyi anyagot vagy keveréket tartalmazó termék zárása akkor tekinthető gyerekbiztosnak, ha azt a nyitáshoz szükséges erőkifejtés, vagy koordinált kézmozgás miatt a kisgyerekek többsége nem tudja kinyitni, ugyanakkor a felnőtteknek nem okoz gondot a nyitás. A követelményeknek való megfelelés szabványosított feltételek mellett tesztelendő, melyről tanúsítvány is számon kérhető.
Óriási ellenőrzés
A vegyi anyagokra vonatkozó európai uniós jogszabályok végrehajtásának ellenőrzését koordináló, az Európai Vegyianyag-ügynökség égisze alatt működő ún. Fórum közös, kísérleti projektet indított a gyerekbiztos zárak ellenőrzésére.
A gyerekbiztos zárakat ellenőrző projektet az elmúlt hónapokban készítették elő, a felügyelők az ellenőrzéseket az év második felében végzik, az eredmények összegzése és kiértékelése pedig 2016 első felében történik majd.
Az ellenőrzési fázisban Európa-szerte több száz termék csomagolását, zárását fogják ellenőrizni. Ebbe az akcióba kapcsolódik be hazánk is. Ha az anyag vagy keverék veszélyessége alapján a csomagolást gyerekbiztos zárással kell ellátni, akkor a felügyelők ellenőrzik a zárak meglétét és megfelelőségét is.
Szigorodik a szabályozás
A gyerekbiztos zárást megkövetelő termékek száma 2015. június 1-jétől várhatóan bővül, mivel az új jogszabályi előírások értelmében, a koncentrációs határértékek szigorodása miatt egyes, eddig irritatív keverékek már maróként osztályozandók, és ebben az esetben már követelmény a gyerekbiztos zárás.
Több dolgot kell feltüntetni
Fontos tudni, hogy a veszélyes keverékeket tartalmazó termékek esetén a fokozott biztonság érdekében a csomagolással szemben egyéb kritériumokat is támaszt a vegyi anyagok és keverékek osztályozására, címkézésére és csomagolására vonatkozó uniós jogszabály.
Így a csomagolás nem keltheti fel a gyermekek érdeklődését (pl. a formája miatt), illetve nem tévesztheti meg a fogyasztókat azzal, hogy hasonlít valamely élelmiszerhez, állateledelhez, gyógyhatású készítményhez vagy kozmetikumhoz.
További követelmény, hogy a csomagoláson (pl. flakonon) a vakokat és gyengén látókat figyelmeztető, tapintással érzékelhető jelzés is legyen. A kémiai biztonsági felügyelők ezek meglétét szintén ellenőrizni fogják.