Tőzsdei árak és forintgyengülés
A GKI Energiakutató friss elemzésében az áll: a hazai üzemanyagárak változását alapvetően két tényező alakítja: az üzemanyagok nemzetközi piaci árváltozása és a forint-dollár árfolyamának alakulása. A prémium ólmozatlan benzin (10 ppm ESZ 95) tonnánkénti ára (dollárban) a mediterrán piacon az elmúlt héthez képest összességében változatlan maradt, a hét eleji kis áremelkedést a hét végére ledolgozta a benzin. A motorikus gázolaj (EN590) jegyzésára heti átlagban 2%-os csökkenést mutatott. A forint árfolyama a dollárral szemben az elmúlt hét átlagában 1,4%-kal gyengült, a változás a hét utolsó két napján volt jelentősebb.
A hét folyamán a kőolaj (Brent) ára a hétfői 118,6 dollárról péntekre 115,9 dollár/hordós szintre mérséklődött. Az üzemanyagok jegyzési ára az európai piacokon eltérő ütemben változott, az észak-európai piacokon erősebb volt a benzin áremelkedése, mint a dél-európai, mediterrán piacon, a Reuters adatai szerint.
Így néz ez ki literben és forintban
A már literre és forintra átszámolt tőzsdei jegyzésárak így a héten a benzin esetében 1,4%-os árnövekedést, míg a gázolaj esetében 0,5%-os árcsökkenést mutatnak. A hét utolsó két tőzsdenapján a forint-dollár árfolyam gyengülése hatására a benzin csekély tőzsdei áremelkedése forintban számítva erősebb lett, a dízel esetében a piaci árak csökkenését a forint árfolyamának gyengülése ellentételezte.
A nemzetközi piaci folyamatok összességében – a 27%-os áfával is növelten – a GKI Energiakutató szakértői szerint a benzin esetében 2 Ft körüli emelés bejelentését valószínűsítik február 25-én, hétfőn. Ezért várhatóan a benzin kiskereskedelmi átlagára 441 forintra emelkedik, a gázolaj ára változatlan marad 439 Ft-on február 27-án, szerdán.
Az elmúlt egy év során az üzemanyagárak alig változtak: a benzin kb. 3%-kal drágult, a gázolaj ára nem változott. Az időszaki havi átlagkeresetek is kicsit emelkedtek, ezért tavalyhoz képest kb. 5%-kal több benzint és 8%-kal több gázolajat lehet egy havi nettó átlagkeresetből tankolni.