Szeptember 26. után csak korlátozottan hozhatók forgalomba az Európai Unió tagállamaiban azon helyiségfűtő berendezések és a kombinált fűtőberendezések, amelyek nem érik el az EU-s rendelet szerinti szezonális hatásfokot és hangteljesítmény-szintet - közölte a Magyar Energiahatékonysági Intézet.
A rendelet tehát korlátozza azoknak a gázkészülékeknek a gyártását és forgalomba hozatalát, amelyeknek a szezonális hatásfoka, azaz a teljes fűtési időszakra vetített valós üzemállapota nem éri el a 86 százalékot (azaz ’B’ energetikai osztályt), és amelyek névleges hőteljesítménye 400kW alatt van.
Lesznek kivételek, amelyeket továbbra is lehet árulni
Ezeket a követelményeket gyakorlatilag csak a kondenzációs kazánok képesek teljesíteni. A rendeletben kivételt képeznek a kapcsolt rendszerű, ill. gyűjtőkéménybe kötött berendezések, így azok forgalomban maradhatnak, amíg a készülékek káros anyag (nitrogén-oxid) kibocsátására vonatkozó értékek 2018-ban életbe nem lépnek.
Szeptembertől továbbá valamennyi, az EU rendeletekben meghatározott berendezést energiacímkével is kell ellátni. A berendezések energiafogyasztásának címkézéséről szóló rendeletben meghatározzák, hogy a címke tartalmazza a külön fűtésre és használati meleg vízre vonatkozóan a hatásfokot, a zajkibocsátás mértékét és a névleges teljesítményt. Gázfűtő és kombinált meleg víz és fűtőkészülékek esetén B energiaosztálynál rosszabb besorolású készülékek szeptember 26. után nem üzemelhetők be - hívja fel a figyelmet az Energiahatékonysági Intézet.
Mi az a kondenzációs kazán?
Néhány kivételtől eltekintve tehát ősztől csak azok az eddiginél jobb hatásfokú, halkabb berendezések forgalmazhatók majd, amelyeket mindenki csak kondenzációs kazánként ismer. Mivel a ma működő kazánok többsége hagyományos és életkoruk 18-22 év között van, lecserélésük várhatóan 25-35 százalékos hatékonyság-növekedést hozhat - bár az újabb készülékek némileg többe is kerülnek.
Kondenzációs kazánok vázlata. |
Mielőtt felújításba fogna Idén tényleg nem éri meg szakemberek nélkül belekezdeni a szigetelésbe, ablak-, vagy kazáncserébe. Január 1-től ugyanis - a közpénzből megvalósuló fejlesztésekre - érvénybe lépnek az új, úgynevezett költségoptimalizált szintet jelentő épületenergetikai előírások. Ezek mintegy 40 százalékkal szigorúbb követelményt jelentenek az eddigiekhez képest. Részletek >>> |