A cigaretta eladása 5 százalékkal csökken, a dohányé ugyanennyivel nő
A legális forgalomban eladott cigaretta mennyisége tavalyhoz képest az idén várhatóan 5 százalékkal csökken, míg a fogyasztási dohányok eladása legalább ugyanilyen mértékben nő majd - mondta Sánta János, a Continental Dohányipari Zrt. elnöke.
Az utóbbi egy-két évben a fogyasztási dohányok itthoni forgalmának növekedését - az adóemelés ellenére is - az okozza, hogy a környező országokban a dohány adója nagyobb, mint a cigarettáé, így sem forgalmazni, sem venni nem éri meg: a szomszédos országok lakói is itt vásárolnak be. A becslések szerint Magyarországon évente a legális forgalomban 12 milliárd szál cigaretta és 5 ezer tonna vágott dohány fogy.
Már érezni a drágulást
Itthon a dohánytermékek jövedéki adója legutóbb ez év július 1-jétől nőtt: a cigaretta esetében 11 500-ról 11 900 forintra (30-ról 31 százalékra), így a minimum adó összege 21 100-ról 22 300 forintra emelkedett 1000 szálra vetítve. A fogyasztási dohány jövedéki adója 10 150-ről 11 150 forintra nőtt kilogrammonként.
Az adóemelés a cigaretta fogyasztói árát 30-40 forinttal, a fogyasztási dohányét 40-50 forinttal növelte. Az áremelést a fogyasztók jó része azonban csak szeptember 1-jétől érzékeli, mivel eddig voltak forgalmazhatók a régi adótartalommal bíró termékek.
Szigorítanak a csomagoláson
Szeptember 1-jétől már csak a káros hatásokat szemléltető képekkel ellátott csomagolóanyagban gyárthatók a dohányáruk, a régebben előállított termékek december 31-ig forgalmazhatók. Az egészségügyi kormányzat szerint ettől majd csökken a dohánytermékek fogyasztása és a rászokás veszélye - mondta Sánta.
Ezt a típusú csomagolást néhány országban, például Romániában már bevezették, az eddigi tapasztalatok alapján azonban nem számottevő a dohánytermékek forgalmának visszaesése: a fogyasztók már megszokták az új csomagolást.
Az EB egységesítene
Eközben az Európai Bizottság a cigaretták csomagolására vonatkozó szabályok szigorítását tervezi. Célja, hogy csökkenjen a különbség az egyes márkák és cigarettafajták kiszerelése között. Egységesíthetik például a szálak méretét és színét, illetve a dobozok méretét és formáját, aminek következtében eltűnhetnek a slim cigaretták és a parafa dugó mintájú szűrők, illetve a keskeny, vagy lekerekített sarkú dobozok.
A tervek szerint csak olyan dobozokat lehetne gyártani, amelynek felnyitása nem takarja el a káros hatásra felhívó figyelmeztetést. Ennek ráadásul a felület 75 százalékát kellene kitölteni az eddigi 30 százalékkal szemben. A zárjegyet levonva a gyártónak így csak 10 százaléknyi szabad területe maradna - írta hétfőn a Die Welt. A laphoz eljutott tervezet alapján a dobozoknak legkevesebb 20 szál cigarettát kell tartalmazniuk.
A bizottság most vizsgálja felül a dohánytermékek szabályozásáról szóló irányelvet, ennek kapcsán született a tervezet. Jelenleg jogászok vizsgálják, hogy a csomagolás szigorítása nem korlátozná-e túlságosan a dohányipari cégek vállalkozási szabadságát. Ha a terv átmegy a rostán, az öt év múlva esedékes újabb felülvizsgálat során újabb követheti. Akkor teljesen egységes, márkajelzés és megkülönböztető jegyek nélküli csomagolást írhatnak elő a gyártóknak, az uniós polgárok egészségének védelme nevében.
2013 nyarától állami monopólium lehet az árusítás
A trafiktörvénnyel kapcsolatban - amely állami monopóliummá tenné a dohánytermékek kiskereskedelmét - nincs újabb döntés. Az Országgyűlés idén februárban öntötte végleges formába a törvényjavaslatot, azonban annak zárószavazását elhalasztotta addig, amíg az Európai Bizottság előtt zajló notifikációs eljárás lezárul.
Ennek határideje augusztus 17-én lejárt: sem a bizottság, sem a tagállamok nem emeltek kifogást a tervezet ellen, így az Országgyűlésen a sor, hogy megszavazza a jogszabályt, amely 2013 nyarán várhatóan hatályba is lép - tette hozzá a Continental elnöke.