A levegő minősége akkor számít egészségtelennek, ha a településeken a szálló por köbméterenkénti koncentrációja 75-100 mikrogramm között van, ez tehát nem áll messze a szmog riadótól, amit akkor hirdetnek ki, ha a levegő szállópor tartalma köbméterenként 100 mikrogram fölé emelkedik és ez az állapot 2 napnál hosszabb ideig tart.
Ha ilyen magas a levegőszennyezettség, akkor a harmadik napig csak folyamatosan figyelmeztetnek a veszélyre, ha nem változik az időjárás, és a így a szennyezettség nem csillapodik, a harmadik napon hirdetnek riadót - mondta Páldy Anna az Országos Környezetegészségügyi Intézet főigazgató-helyettes főorvosa az ÁNTSZ hivatalos YouTube csatornáján elérhető összeállításban.
Szmog általában télen alakul ki, Magyarországon évente általában maximum 6-8 napon ilyen magas szmog, mivel a változékony időjárás miatt néhány nap után kitisztul a levegő. A szmog által nem csak a nagyvárosok, hanem a kisebb falvak is, főleg a völgyekben lévők veszélyeztetettek.
A szmogriadó során korlátozzák a nagyüzemek működését, és a fekete és vörös környezetminősítéssel rendelkező autók forgalmát, de mindenkinek ajánlott tömegközlekedést választania ilyenkor. Akiknek vegyes tüzelésű a fűtés rendszere, ebben az időszakban érdemes a gáztüzelésre váltani, mert ezzel sokkal kevesebb szállópor jut a levegőbe.