Budapest Európa egyik legjobb minőségű ivóvízével rendelkezik, ennek ellenére általános tendencia, hogy a csapvízivás helyett egyre népszerűbb az ásványvízfogyasztás. Az ásványvizet pedig PET-palackba csomagolják, és ugyan egyre több helyen érhetőek el a szelektív hulladékgyűjtő szigetek, a PET-palackok túlnyomó többsége mégis a szemetesbe kerül. Pedig valójában egyszerűbb lenne csapvizet fogyasztani, hiszen azt mindenki megengedheti magának - írja friss közleményében az Együtt Európáért Alapítvány.
Az alapítvány közleménye szerint az Együtt a fenntartható életmódért című projekt keretében négy kerületben vettek vízmintát a szakemberek, amelynek elemzését a Wessling Hungary laboratóriumában végezték el.
Létkérdés a vízA szerdai nap folyamán tovább tombolt a hőség, olyannyira, hogy kis híján megdőlt a melegrekord: az időkép.hu összeállítása szerint éppen annyi fokot mutattak a hőmérők, mint 20 évvel korábban. 1992 augusztus 22-én Makón, tegnap pedig Baján mért az OMSZ 39.1 fokot. Nem meglepő tehát, ha fáradékonyabbak, kialvatlanok vagyunk, netán fáj a fejünk - ez a hőség nem csak az idősebbek, hanem a fiatalabbak szervezetét is megviseli. Tegnap szinte sehol sem volt hidegebb 34 foknál. A hőségzáró hidegfront vasárnap érkezik, hatására hétfőre már jelentősebben visszaesnek a hőmérsékletek. |
Erzsébetváros, Zugló, a XVI. kerület és Rákosmente területén kilenc-kilenc, egyenként 40-1000 köbcentiméter mintát gyűjtöttek, amelyekből megállapították, hogy a csapvíz jó szomjoltó hatású, mérsékelt ásványi-anyag tartalmú és mindenben megfelel a 201/2001-es (X. 25.) kormányrendeletben meghatározott ivóvíz-minőségi előírásoknak.
"A budapesti kerületek vízminőség-vizsgálatai alapján a csapvíz 55,8-65 mg/l kalcium- és 13,4-16 mg/l magnéziumtartalma megegyezik a ma legnépszerűbb, mérsékelt ásványianyag-tartalmú palackozott vizekével" - idézi a közlemény Palotai Zoltánt, a Wessling Hungary üzletágvezetőjét, aki jelezte, hogy a víz nátrium és vastartalma is mélyen a határérték alatti.
A Magyar Ásványvíz Szövetség szerint évente körülbelül 100 liter ásványvizet fogyasztunk fejenként. Az alapítvány közleménye szerint ennek literje 100 forintba kerül - szemben a csapvíz 50 filléres literenkénti árával. Egy háromtagú család esetén is több mint harmincezer forint a különbség évente, Holott a csapból is tiszta víz folyik - olvasható a közleményben.
Hogy ki mit választ, szíve joga eldönteni, azonban egyvalamire az is legyen tekintettel, aki a PET-palackos vizekre szavaz: a feleslegessé vált műanyagok helye nem a természetben van, sem pedig a szemetesben, hanem a szelektív hulladékgyűjtő szigetek erre rendszeresített kukáiban - írja az alapítvány.