A G Data vírusirtógyártó szerint 2013-ban egyre több célzott támadás várható vállalatok és intézmények ellen. Azonban már nem csak a nagyvállalatok, hanem a kisebb cégek is értékes célponttá válhatnak a privát mobileszközök egyre növekvő aránya miatt. A fertőzött okostelefonok, tabletek és notebookok révén a bűnözők elérhetik a bizalmas céges információkat és hozzáférhetnek a vállalati hálózatokhoz.
Szaporodnak a banki trójaiak is. A már Magyarországon is fertőző Eurograbber az ellenőrző sms-üzeneteket lopja el, így a bűnözők beléphetnek a felhasználók netbankfiókjába. A kártevő már ebben az évben is 10 milliárd forintos kárt okozott Európában, miközben a hagyományos vírusvédelem csak nehezen tart lépést az újabb és újabb mutációkkal.
Emellett egyre jobban kedvelik a bűnözők az Apple operációs rendszert futtató eszközöket. A Mac-es kártevők már rég túl vannak a tesztfázison, ráadásul a szakértők úgy látják, hogy a Mac-felhasználók kevesebb figyelmet fordítanak a védekezésre és ez a bűnözőknek kedvez.
Kukucska a hálószobánkba
Mivel az internetképes okostelevíziók piaca egyre bővül – csak Németországban több mint 10 millió darabbal lehet számolni a háztartásokban –, ezért ezek az eszközök kiváló terepet jelenthetnek a beépített webkamerákon és mikrofonokon keresztüli kémkedéshez. A firmware frissítések ebben az esetben jó alkalmat adhatnak a kártékony kód bejuttatására. Tehát vigyázni kell, nehogy a TV-be épített webkamerán keresztül kukucskáljanak be hálószobánkba.
Természetesen az androidos tabletek és okostelefonok sem maradnak ki a sorból, egyre több támadás érheti őket, míg a weben szörfölünk. Várhatóan a támadók továbbra is az emberi hiszékenységre alapozva próbálják bejuttatni a kártevőket a mobileszközökbe. Végül a biztonsági réseket kiaknázó exploit kitek fokozott terjedésére kell számítani. Ezekhez a feketepiacokon könnyedén hozzá lehet jutni, és segítségükkel a kevésbé képzett kiberbűnözők is hatékonyan fertőzhetnek meg weboldalakat.
És lehet ezek ellen védekezni?
Néhány jótanács, hogy ha el nem is tudjuk kerülni, de legalább csökkentsük a támadás lehetőségét. Alapvető a jogtiszta, frissített vírusvédő szoftver használata, a rendszeres jelszó csere, de nem árt néha biztonsági mentést készíteni adatainkról. Hasznos lehet, ha gyakorta tisztítjuk a merevlemezeket, helyet szabadítunk fel és megszabadulunk a duplikált fájloktól. Érdemes biztonsági szoftvert használni a mobileszközökön és a táblagépeken is. Ha viszont nem telepítünk fel ilyet, akkor ne lépjünk be bankfiókunkba ezekről az eszközökről.