Kamera kamera hátán – miért van szükség egynél többre?
Az okostelefonok hátulján gomba módra szaporodnak a kamerák, amitől az embernek könnyen az az érzése támad, hogy az egyik vagy másik telefongyártó csak a konkurenciát szeretné túllicitálni. A versengésen túl azonban egy sokkal komolyabb jelentősége is van a sok-sok kamerának, mégpedig a fényképezési lehetőségek kiaknázása.
Minden kamera más-más látószöggel rendelkezik ugyanis, ami azt jelenti, hogy amíg az egyik több, addig a másik kevesebb dolgot tud a képbe illeszteni. Az eltérő felvételi módok viszont kombinálhatók, és így egészen új élményekkel gazdagodhatunk a telefonos fotózás közben.
Optikai zoom használata változó gyújtótávolságú objektív nélkül
A többkamerás mobilok lehetővé teszik az optikai zoom használatát anélkül, hogy egy változó gyújtótávolságú objektívet kellene beépíteni a telefonba. Így a kis és a széles látószögű kamera közötti váltással a készülék anélkül képes kicsinyíteni és nagyítani a képet, hogy az jelentős minőségromláson menne keresztül.
Sokan felteszik a kérdést, hogy ezt a funkciót miért nem lehet egyetlen csúcsszuper kamerába sűríteni. A múltban néhány mobilgyártó már eljátszott ezzel a gondolattal, de hamar el is vetette.
Ahhoz ugyanis, hogy egy okostelefon kamerája optikailag is képes legyen erre a funkcióra, egy zoomobjektívre lenne szüksége, amely mérete bőven meghaladja a felhasználóbarát szintet. Emiatt került előtérbe a különböző fókusztávolságú kamerák együttes beépítése és használata.
Fókuszban a képminőség javítása
A kicsinyítés-nagyítás funkción túl a gyártóknak az is céljuk volt a többkamerás készülékekkel, hogy a fényképek minősége különösen gyenge fényviszonyok mellett is értékelhető maradjon. Mivel az okostelefonok kamerái nagyon kicsi érzékelőkkel rendelkeznek, ezért egymagukban nem voltak elegendők a magas színvonalú felvételek biztosításához.
Milyen típusú kamerák találhatók a mai okostelefonokon?
A kamerák kialakítása gyártónként eltérő, de a legtöbb okostelefon főkamerája mellett nagyjából ugyanazok a típusú objektívek hódítanak: az ultraszéles látószögű kamera, a teleobjektív, a mélységkamera és a makrókamera.
#1 A legszebb tájképek megalkotója: ultraszéles látószögű kamera
Biztos te is találkoztál már olyan festményszerű tájképekkel, épületfotókkal, amelyek ugyan okostelefonnal készültek, de mégis azt az érzést keltik, mintha profi géppel kattintották volna őket. Ezek a felvételek szinte biztos, hogy olyan mobillal készültek, amelyen található egy komoly mélységélességgel rendelkező, ultraszéles látószögű kamera. Ilyenkor a képek hatásukban olyanok, mintha több métert hátrasétálva fotóztuk volna őket: részletgazdagok, a rajtuk látható jelenetek minden eleme éles.
#2 Az optikai zoom elősegítője: teleobjektív
A teleobjektív (más néven zoomkamera) a nagylátószögű társával szemben épp ellenkezőleg működik. Sokkal nagyobb fókusztávolsággal rendelkezik, így a szemmel látható kép elemeit közelebb hozza. Viszont a felvétel kiemelt részletét nem szoftverrel, hanem optikai zoom segítségével vágja ki – hála a kamera speciális lencséinek.
#3 A portréfotózás nagyágyúja: Time-of-Flight, avagy a mélységkamera
A legújabb okostelefonokban már szinte egytől egyig megtalálhatjuk a portrémódot, amit a Time-of-Flight, röviden ToF-kamera tesz lehetővé. Lényegében mélységérzékelő kamerának is nevezhetjük, mert a mélységérzékelőből származó adatokat használja fel az előtérben és a háttérben lévő képelemek szétválasztására. Miután ezeket az információkat begyűjtötte, segítségével létrejön a bokeh-effektus: a háttérben látható részleteket elmossa, ezzel teremtve meg a mélységélesség illúzióját.
#4 A részletgazdag, közeli felvételek főtámogatója: makrókamera
A mai, csúcskategóriás készülékek egyedi sajátossága a makrókamera, amivel mérhetetlenül közeli, részletgazdag képeket lehet készíteni. Fontos tudni viszont, hogy a prémium optikával felszerelt készülékek esetén ehhez a funkcióhoz nem minden esetben tartozik extra kamera, előfordulhat, hogy a főkamera részeként funkcionál.
Mindig tájékozódj a kamerasor specifikációiról!
Ahány embernek feltesszük a kérdést, miszerint valóban szükségünk van-e négykamerás telefonra, pont annyi eltérő választ kapunk. Nem meglepő, hiszen erősen szubjektív témáról van szó, és azt is látni kell, hogy mindig lesznek, akik egyáltalán nem, mások viszont 100 százalékban kihasználják a különböző kamerák funkcióit.
Tehát mielőtt jelentős összeget költenél egy új mobilra – amely árát a legnagyobb mértékben épp a képkészítés minősége mozgatja –, győződj meg róla, hogy a
a telefon hátoldalán található kamerasor specifikációi valóban szükségesek-e számodra. Tekintve, hogy napjainkban már középkategóriás, egykamerás készülékkel is igencsak tisztességes fotók készíthetők, jelentősen csökkentheted a kiadásaid.