Az űrállomás nagyobb darabjai egyébként elérhetik a földfelszínt - amiatt azonban nem kell aggódni, hogy ezek a fejünkre esnek, a valószínűségszámítás szerint sokkal-sokkal hamarabb lesz ötösünk a lottón, minthogy egy ilyen jellegű kozmikus balesetet szenvedjünk. Erről is írtunk korábbi cikkünkben, ahogy arról is, hogy miért nem ajánlott piszkálgatni az űrállomás darabjait, ha húsvét hétfőjén esetleg mégis a kertünk végében találnánk egy kisebb kráter mélyén - nem csak az egészségünket kockáztatjuk ugyanis, hanem akár a börtönbüntetés esélyét is >>
Miért nem tudják pontosabban az időpontot és a helyet?
Az irányítatlanul bucskázó, folyamatosan ereszkedő Tienkung-1 légkörbe lépésének pontos idejét és helyét egyáltalán nem könnyű megbecsülni - még most sem, amikor már tényleg nagyon közel vagyunk az esemény bekövetkeztéhez. Az ESA kommentárja szerint ennek egyik oka egy csütörtöki eseményben keresendő. Ekkor volt ugyanis egy komolyabb napkitörés; a szakértők arra számítottak, hogy a Napból kitörő részecskék elérik a Földet és befolyásolják a bolygónk geomágneses mezőjét is. Valójában azonban a várakozásokkal ellentében egyáltalán semmilyen hatása nem volt ránk a napkitörésnek - az űr-időjárás a Föld és légköre környezetében a vártnál most nyugodtabb. Ez azt is jelenti, hogy a légkör legfelső rétege, amelyen most a Tienkung áthalad, nem váltak sűrűbbé, így az űrállomás valamivel később térhet vissza, mint korábban gondolták.
Mivel számos ehhez hasonló tényező befolyásolja az űreszköz pályáját, a mostani jóslatot is érdemes fenntartásokkal kezelni - javasolja az ESA.
A Satview oldalán egyébként élőben követhetjük az űrállomás pontos helyzetét, magasságát, sebességét - amíg még fent van.
Az Aerospace.org is tudósít a fejleményekről, 120 kilométeres magasságban indul a tűzijáték, az alábbi grafikán látszik, hogyan megy végbe a visszatérés: