Nem fogjuk ismét elsütni, hogy a Google a világuralomra törekszik, holott biztosak vagyunk benne. Ami viszont tény, az az, hogy 1 milliárd dolláros tőkeinjekciót kapott a keresőtől és a Fidelity-től a SpaceX projekt. Ezt Elon Musk álmodta meg, és lényegében a kódnév alatt az rejtőzik, hogy internetjel-sugárzó szatelliteket lőnének fel az űrbe.
A dél-afrikai üzletember, akinek amúgy nem kevesebbet, mint a Tesla elektromos autóit köszönhetünk, nincs egyedül ezzel az ötletével. A techvilág nagyágyúi közül többen is felismerték a lehetőséget, mivel a világon még mindig körülbelül 3 milliárd ember él internet nélkül. Ha pedig őket sikerülne bekapcsolni a rendszerbe, az plusz vásárlókat és közösségi média felhasználókat hozna.
A verseny indulói
Már egyébként létezik űrből érkező internet, de különleges eszköz kell hozzá, lassú, és embertelenül drága. Ezen többek közt a Project Loon változtatna, amit a Google társalapító Sergey Brin neve fémjelez. Lényegében a meteorológiai ballonokhoz hasonló szerkezeteket indítanának a sztratoszférába, amik wifi jeladókat szállítanának. Ettől nem annyira tér el a Facebook vezér Mark Zuckerberg terve, ő ugyanezt magasan repkedő drónokkal intézné.
A Project Loon |
Aztán persze itt van Richard Branson, aki az ilyen versenyekből sosem marad ki, legyen szó akármiről is. A Virginnel most beállt a OneWeb mögé, a startup cég 648 műholdat tervez fellőni, amik nagysebességű internetet szállítanának az eddig elérhetetlen területekre.
Végül mi is motiválja a milliárdosokat? Egyrészt az őszinte segíteni vágyás, másrészt pedig egy sokkal prózaibb indok – akié az ég, az lehet a jövő telekom operátora.
Végül ki nyeri majd a versenyt?
Nos, egyelőre úgy tűnik, hogy a Project Loon (azaz a Google) ballonjai emelkedhetnek először a magasba, mivel a nehézfém szatellitekkel ellentétben ezeket kifejezetten könnyű fellőni. Utána mehetnek Zuckerbergék drónjai, csakhogy mivel ezek még egyes országok légterein át haladnak majd, rengeteg repülési törvény és légtérengedély fogja korlátozni a pályájukat.
A SpaceX végleges indulásához még biztosan szükség lesz egy pár évre, viszont ténylegesen szabad, mindenhova eljutó internetről csak akkor beszélhetünk, ha felemelkedtek Elon Musk műholdjai. A Google és a Facebook megoldásai átmenetileg jók, de a zászlóra kitűzött „Mindenhol legyen internet!” jelszót egyelőre nem tudják megvalósítani.