De pontosan hogyan is függ össze az aktív életmód és a mentális egészség? És milyen étrendbeli változtatásokkal segíthetjük a kettő közötti kölcsönhatásokat? Cikkünkben ezt járjuk körbe.
Ép testben ép lélek
A fizikai és a mentális egészségünket hajlamosak vagyunk külön kezelni, holott a kettő valójában szétválaszthatatlan egymástól – ha az egyik javul vagy romlik, az előbb-utóbb a másikra is hasonlóképpen hat. Ahogyan például a stressz vagy a mentális betegségek felgyorsíthatják a biológiai öregedés folyamatát vagy növelhetik a szív- és érrendszeri megbetegedések kockázatát, úgy a fizikai állapotunk, illetve az aktivitásunk szintje is hatással lehet az agyműködésre, ami az érzelmi állapotunktól kezdve a szellemi teljesítőképességünkön át az alvás minőségéig számos területen megmutatkozhat.
Mindezek fényében pedig az sem igazán meglepő, hogy azok az életmódbeli tényezők, amelyek jótékonyan hatnak a testünkre, a mentális állapotunkat is javítják:
- a kiegyensúlyozott, esszenciális tápanyagokban gazdag étrend,
- a rendszeres testmozgás
- vagy a konzisztens alvási rutin
nemcsak a fizikai erőnlétünk és szervi egészségünk szempontjából bizonyulnak előnyösnek, hanem a kedélyállapotunkat, illetve a kognitív funkciókat (például a figyelmi készségeket, a problémamegoldást vagy a memóriát) is pozitívan befolyásolják. Emellett kiemelt szerepük lehet a szervezetünk mindennapi stresszel való megbirkózásában is, ami szintén kiegyensúlyozottabbá, egyszersmind produktívabbá tehet minket.
Kémia az egész – a hormonok hatása a mentális egészségre
A test és az agy egészsége közötti kapcsolat megértéséhez a hormonok szerepét is figyelembe kell vennünk. A hormonok olyan kémiai hírvivő molekulák a szervezetünkben, amelyeket a belső elválasztású mirigyeink termelnek, és amelyek többek között olyan testi folyamatokra is hatással vannak, mint az anyagcsere, a sejtosztódás és az izomfejlődés, az immunrendszer működése vagy a szexuális és reproduktív funkciók.
A stresszhormonok, például a kortizol, a nemi hormonok, így az ösztrogén és a tesztoszteron, vagy a boldogsághormonként is emlegetett endorfin hatással vannak a kognitív teljesítményünkre, illetve a hangulatunkra, érzelmi egyensúlyunkra is. Bizonyos hormonális változások akár szorongáshoz, depresszióhoz vagy egyéb mentális betegségek kialakulásához is vezethetnek.
Ezért fontos a testmozgás
A hormonegyensúly fenntartásában segítségünkre lehet a testmozgás, hiszen nemcsak az endorfin- és dopamintermelést serkenti, de a szexuális, illetve a stresszhormonok optimális szinten tartását is támogatja, ami pedig a stresszkezelési képesség javítása mellett a hangulatunkra is kedvező hatást gyakorolhat.
Az aktív életmód ezen felül egyéb módokon is hozzájárul mentális jólétünkhöz: azon túl, hogy optimalizálja az agy egészségét és a kognitív funkciókat, csökkenti a szorongás és a depresszió kialakulásának kockázatát, valamint javítja az alvásminőséget is. Ezen felül az önbizalmunk növelése és a testképünkre gyakorolt pozitív hatása révén is jobban érezhetjük magunkat a bőrünkben.
Habár téves volna egy mindent gyógyító csodamódszerként gondolnunk rá, a fizikai aktivitás növelésével kétséget kizáróan hozzájárulhatunk mentális egészségünk és általános jólétünk erősítéséhez.
Hogyan táplálkozzunk a jobb fizikai és mentális teljesítmény érdekében?
Az aktív életmód mellett a megfelelő táplálkozásnak is kulcsszerepe van abban, hogy optimális szinten tudjuk tartani mind a fizikai, mind a szellemi teljesítőképességünket. Az étrendünk tudatos kialakításával nem csupán az edzési céljaink elérését biztosíthatjuk – a bevitt tápanyagok mennyisége és minősége az energiaszintünkön túl a kognitív funkcióinkra, a hangulatunkra és a stresszkezelésünkre is hatással van.
Az agyunk elsősorban glükózt használ energiaforrásként, így az egészséges szénhidrátbevitel segíthet fenntartani a mentális éberséget. Az agykémiai folyamatokhoz, valamint a neurotranszmitterek előállításához és az idegsejtek közötti kommunikációhoz elengedhetetlen a megfelelő fehérjebevitel is. A fehérjéket ételekből (húsokból, tejtermékekből, tojásból, illetve akár növényi forrásokból, például hüvelyesekből), valamint táplálékkiegészítők, például BCAA készítmények fogyasztásával is pótolhatjuk.
Bizonyos vitaminok, így például a B6- és a B12-vitamin, az idegrendszer optimális működését is támogatja, míg az antioxidánsok, illetve az omega-3 zsírsavak védelmet nyújtanak az agynak a károsító szabadgyökökkel szemben, ezáltal jótékony hatásuk lehet a hangulatunk szabályozásában és a stresszkezelésben.
Fő a változatosság
Annak érdekében, hogy étrendünk a lehető legtöbb esszenciális makrotápanyagot tartalmazza, ajánlott minél változatosabb, zöldségekben és gyümölcsökben, valamint értékes fehérjékben gazdag táplálkozási tervet kialakítani. Ennek köszönhetően könnyebben fedezhetjük szervezetünk igényeit, optimalizálhatjuk az energiaellátást, erősíthetjük az immunrendszert, továbbá elősegíthetjük a megfelelő izomnövekedést és regenerációt.
A változatos étrend emellett hozzájárulhat az emésztőrendszer egészségéhez és az immunrendszer erősítéséhez is, mivel a különböző rostokat és antioxidánsokat tartalmazó ételek fogyasztása ösztönzi a jó emésztést, továbbá védi a szervezetet a káros hatásoktól.
Mikor lehet szükségünk táplálékkiegészítőkre?
Habár optimális esetben a bevitt ételekkel fedezhetjük energiaszükségleteinket, bizonyos élethelyzetekben vagy egészségügyi kondíciók esetén szükségessé válhat, hogy táplálékkiegészítőket is beépítsünk étrendünkbe.
A rendszeres testmozgás mellett például megnövekedhet fehérjeigényünk, így azt az edzési céljaink elérése és az általános egészségünk megőrzése miatt is fontos extra forrásból pótolni. A BCAA készítmények például három esszenciális aminosavat, izoleucint, leucint és valint tartalmaznak, amelyek a fehérjék építőköveiként fontos szerepet játszanak az izomtömeg növelésében, illetve az energiatermelés folyamatának fenntartásában is. Bizonyos neurotranszmitterek, valamint a vércukorszint szabályozásához is hozzájárulnak, ezáltal pedig támogatják az agyi energiaellátást, valamint fokozhatják a mentális éberséget és a figyelmet is.
A rendszeres testmozgással és az egészséges táplálkozással tehát a fizikumunk mellett mentális egészségünket és teljesítőképességünket is támogathatjuk – a kettő kölcsönhatása révén pedig nemcsak produktívabbak, de kiegyensúlyozottabbak és boldogabbak is lehetünk a mindennapokban.