Miért fontos a jó levegő?
Rohanó világunkban az emberek életük nagy részét zárt terekben (otthon, iroda, bevásárlóközpont) töltik, ezért különösen fontos, hogy a beltéri levegő is mindig friss legyen. Ennek hiánya közérzetünkre és hosszabb távon egészségünkre is negatív hatást gyakorolhat. A munkahelyeken kiemelkedő jelentőséggel bír a megfelelő munkakörnyezet és a friss levegő, amely a maximális teljesítőképesség egyik alapfeltétele. Az otthonokban pedig a nyugodt pihenés és a pozitív élettani hatásai miatt nélkülözhetetlen az oxigéndús környezet.
Melyek az egészséges levegő ismérvei?
- Hőmérséklet: a belső terek hőmérséklete - legyen szó akár otthonról, akár az irodáról - akkor kellemes, ha 19 és 23°C közötti, éjszaka alvás közben pedig lehet még ennél is valamivel alacsonyabb.
- A páratartalom akkor számít optimálisnak, ha 40 és 50% között alakul, ami egy meglehetősen szűk tartomány, ezért folyamatos fűtés vagy légkondihasználat mellett is figyelni kell, hogy semmiképpen se menjen 30% alá vagy 60% fölé.
- A légmozgás mértéke a legtöbb ember számára akkor számít kellemesnek, ha kicsivel 0,1 m/s feletti. Ennél alacsonyabb érték esetén nem cserélődik megfelelően a levegő, állott hatású lesz, míg nagyobb légmozgás a huzatosság érzetét keltheti. A fentiekre hagyományos szellőztetéskor és légkondicionáló használatakor is érdemes figyelni.
- A levegőminőség akkor ideális, ha minél kevesebb szén-dioxidot tartalmaz. Ehhez apró adalék, hogy a friss kültéri levegő CO2 koncentrációja nagyjából 300 és 400 ppm közötti, tehát érdemes ezt az értéket megcélozni.
Hogyan biztosíthat egészséges levegőt otthonában?
Akár felújít, akár építkezik, a korszerű hővisszanyerős szellőztető rendszerek kínálják a legideálisabb megoldást az otthonok friss levegővel történő ellátására. Beszerelésüknek számtalan előnye van: sokkal nagyobb mértékű légcserét tesz lehetővé, mint a hagyományos szellőztetés, ennek különösen jól szigetelt, többrétegű nyílászárókkal ellátott épületek esetében van jelentősége, ahol könnyen megjelenhet a penész. De nem csak ez utóbbi jelenléte lehet káros hosszabb távon az egészségre, hanem a por és a pollenek is, amelyek megszűrésére szintén alkalmasak a szellőztető rendszerek. Emellett fontos szempont az is, hogy a modern hővisszanyerős készülékek használatával a fűtési költség akár 50%-kal is csökkenthető, hiszen a szellőztetéssel nem távozik az épület melege.