Annak ellenére, hogy évről-évre egyre többek számára elérhető, még 2012-ben is minden hetedik ember áram nélkül marad világszerte - áll a Világbank legfrissebb kutatásában, amelyet hétfőn jelentettek be.
A globális ellátottsági ráta 85 százalékra nőtt 2012-ben, két évvel korábbi 83-ról, ami azt jelenti, hogy mintegy 1,1 milliárd ember nem fér ma villamosenergiához. Bár enyhe növekedés tapasztalható, a legnagyobb problémák Indiában és a szub-szaharai térségben vannak. Nem csak ezeken a területeken, de a világ más részein sem lehetséges modern eszközökkel főzni, vagy tiszta vízhez jutni, így fosszilis anyagokat használnak a mindennapi feladatok ellátáshoz.
"Jó irányba tartunk, hogy felszámoljuk a hiányt, de messze még a cél" - nyilatkozta a Reutersnek Anita Marangoly George, a Világbank energiaforrásokért felelős igazgatója.
A jelentés felhívja a figyelmet, hogy a legtöbb kimutatás túlbecsüli az áram elérhetőségét és becsapós lehet: míg a hálózat jól kiterjedt Kongóban, addig az azt használó eszközök korszerűtlenek, így családok és városok maradnak áram nélkül.
Célok minden távra vannak
A Világbank helyzetet figyelő szervezete, amely a jelentést is elkészíti, a SE4ALL három célt határozott meg 2030-ig:
- Univerzális elérhetőséget a modern energetikai technológiákhoz
- Az elérés sebességének megduplázását
- A megújuló energiaforrások használatának megduplázását
A jelentés szerint a szél-, nap- és vízenergia használata rohamosan, évente négy százalékkal bővül, ám ezt 7,5 százalékig szeretné a szervezet feltornázni. Ehhez növelni kell a beruházások mértékét is: 400 milliárd dollárról 1,2 billió dollárra kellene emelni az erre szánt összeget.