Főleg akkor fontos egy napellenző jelenléte, ha a terasz nem túl árnyékos a nap egyik szakában sem. Ha nem akarjuk fix tetőszerkezettel lefedni, abban az esetben a Topredőny könyökkaros napellenzője tökéletes megoldás lesz.
Azért előnyös ez, mert a ponyvás árnyékolók között jó ár-érték arányban beszerezhető, illetve maximálisan testre szabható a méretezése. Arról nem is beszélve, hogy színezhető, motorizálható és automatizálható is a napellenző.
Télen is használhatjuk a napellenzőt?
Manapság a globális felmelegedésnek köszönhetően egyre gyakrabban fordul elő, hogy akár még télen is kénytelenek vagyunk a napellenzőt használni. Az UV-sugarak ilyenkor is károsak lehetnek, viszont ne felejtsük el, hogy a hideg időszakban körültekintő bánásmódot és megfelelő tárolást igényelnek ezek a szerkezetek.
Ha nem szeretnénk, hogy a következő nyári szezonra új napellenzőt kelljen felszereltetni, akkor követnünk kell bizonyos alapvető előírásokat. Nézzük meg, milyen helyzetekben kell különösen odafigyelni erre a modellre! Hogyan előzhetjük meg, hogy idő előtt tönkremenjen?
Ha esik az eső télen
A Topredőny kínálatában található napellenzők vászna szálankénti impregnálással készül, így rendkívül ellenálló a vízzel szemben. Egy kiadósabb eső sem tesz kárt benne, legfeljebb az anyag felülete válik nedvessé.
Ám abban az esetben, ha a hőmérséklet fagypont alá süllyed, már nem vehetjük az esőt sem félvállról. Ha vizesen tekerjük fel a napellenzőt, a fagy olyan károkat okozhat benne, hogy lehetséges az is, hogy a teljes szerkezetet le kell cserélni.
Tehát ha télen megázik a ponyva, mielőtt feltekerjük, mindig győződjünk meg róla, hogy teljesen megszáradt-e. Ezzel sok kellemetlenséget megelőzhetünk, illetve felesleges pénzkidobástól is megkímélhetjük magunkat.
Mi a helyzet a hóeséssel?
Amennyiben kiengedve maradt a ponyva és hó került rá, először tisztítsuk meg, szedjük le a havat, mielőtt ráfagy. Bár nem szerencsés hóesésben kitekerve hagyni a napellenzőt, de ha mégis megtörténik, a hó eltávolítása után ugyanúgy járjunk el, mint az eső esetében.
A hónak nagy a súlya, úgyhogy könnyen előfordulhat, hogy a szerkezet beszakad alatta. Ezért télen még fokozottabban legyünk körültekintőek az árnyékoló használatát illetően, mint a melegebb évszakokban.
Lehetőleg csak száraz időben használjuk, ha zavaróan erős a napsütés. Vegyük figyelembe azt is, hogy télen nehezebben szárad meg a ponyva is, hiszen nincs olyan meleg, mint a nyári napfényben.
Nagy segítséget nyújthatnak az automatizált megoldások télen is, de lehetséges, hogy át kell programoznunk ezeket. Megfelelő szenzorokkal működtetve el lehet érni, hogy esőzés vagy havazás esetén még azelőtt biztonságban legyen a napellenző, hogy nedvessé válna.
Ha betartjuk ezeket a szabályokat, nem kell aggódnunk az árnyékoló épsége miatt!