15 ezer pár Torna cipő
A pénzügyőrök egy szlovák rendszámú tehergépjárművet ellenőriztek, amely a fuvarokmányok szerint női, illetve gyermek sportcipőket szállított. Az áru konténerben érkezett Kínából, melyet Szlovákiában vámkezeltek és ezt követően szállították volna magyar címzett részére.
Fotó: NAV |
A szállítmány átvizsgálása során a Converse márkájú cipőkre hajazó cipőket találtak a vámosok, amelyek a kirendelt szakértő véleménye szintén a vásárlók megtévesztésére alkalmas hamisítványok. A konténerben összesen 14 496 pár sportcipő volt, mintegy 30 millió forint értékben.
Mitől lesz hamisítvány egy tornacipő?
A NAV közleményéhez mellékelt fotókon az látszik: a lefoglalt termékek egyszerű tornacipők, még a márkájuk is Torna, nincs rajtuk Converse felirat, vagy a márkához köthető Converse All Star csillagos embléma. Akkor mitől számít ez hamisítványnak? A válasz a formában rejlik.
Torna cipő - nem Converse, mégis hamis Fotó: NAV |
A Privátbankár kérdésére Suller György Attila őrnagy, a NAV vám- és jövedéki szóvivője elmondta: egy termék nem csak attól lehet hamis, ha egy védelem alatt álló, ismert márka nevét, logóját használják rajta jogosulatlanul - a termék kialakítása, formája sem hasonlíthat egy védett márkára. Ezesetben tehát van különbség tornacipő és tornacipő között: gyárthat más is tornacipőt, nem csak a Converse, azonban a talprész, az orr, vagy a felsőrész kialakításánál sem másolhatják le a neves márka termékeit.
A pénzügyőrök lábbeli szállítmányt lefoglalták, és az ügyben feljelentést tettek a NAV pénzügyi nyomozóihoz, ahol áru hamis megjelölése bűncselekmény elkövetése miatt indult eljárás.