A hazai üzemanyagárak változását alapvetően két tényező alakítja: az üzemanyagok nemzetközi piaci árváltozása és a forint-dollár árfolyamának alakulása. Az árdöntések azonban számos más, az olajvállalatok tényleges beszerzéseinek és működési költségeinek alakulásától függnek, A piaci változások regisztrálását több cég (pl. Bloomberg, Platts, Reuters) végzi, az árjegyzések között esetenként nagyobb eltérés is lehet. A GKI Energiakutató Kft. a Reuters árjegyzései alapján végzi el az árváltozás előrejelzéséhez tartozó számításokat.
A Brent spot kőolaj ára a héten 47-50 dollár között változott, heti átlagban közel hat dollárral, (mintegy 14%-kal) nőtt az olajár, azonban a hét utolsó napján kisebb korrekció volt. Az árak emelkedésének nincs gazdasági alapja, a túlkínálat továbbra is jelentős és várhatóan a kereslet a kínálat bővülésénél lassabban nő.
Forrás: GKI Energiakutató Kft. |
Az olajár emelkedését a tőzsdei spekulációs befektetések emelték, valamint az, hogy az Egyesült Államokban javuló munkanélküliségi adatokat és rekordszintű autó-eladásokat jelentettek be. Ezek a tényezők emelik a várható olajkeresletet. Az augusztusi csökkenő árak miatt ismét csökkent a kőolajfúrások száma, a múlt héten 13-mal alacsonyabb értéket jelentettek be, amely eltüntette az elmúlt hetek szerény emelkedését. Az áremelkedést erősítette, hogy a nyári szezon lezárulása után sem mérséklődött a benzinkereslet az Egyesült Államokban, júniusban 4%-kal, éves átlagban 2,3%-kal nőtt a fogyasztás.
Az egy hónapos határidős Brent olajár heti átlaga közel 5,5 dollárral nőtt az előző heti átlaghoz viszonyítva, a spot ár továbbra is a határidős ár alatt változik. Az 1 hónapos határidős amerikai WTI és a Brent heti átlagára közötti különbség ezen a héten 0,8 dollárral csökkent, mivel a határidős WTI ára gyorsabban emelkedett, mint a Brent-é. Az üzemanyagpiacokon az export vonatkozásában az amerikai piacok felől a kereslet kissé mérséklődik, de az amerikai finomítói leállások miatt a mérséklődés lassú. Az európai piacokon a dízel kínálata továbbra is bőséges, mindhárom fontos piacról továbbra is nagy mennyiségben szállítanak dízelt. Törökország és Algéria nagyobb tendert jelentett be szeptemberre, ez tovább élénkíti a szállításokat.
A Reuters adatai szerint a prémium ólmozatlan benzin (10 ppm ESZ 95) tonnánkénti ára (dollárban mérve) a mediterrán piacon az augusztus 31-szeptember 4-e közötti időszakban 7%-kal nőtt, a másik két piacon (az észak-nyugat-európai piacon és az ARA, Amsterdam-Rotterdam-Antwerpen piacon) 5,1-4,5%-os volt az áremelkedés.
Gyengült a forint
A forint árfolyama a héten 280 Ft/dollár körül ingadozott, több mint három forinttal kellett többet adni egy dollárért, mint egy héttel megelőzően. A hét első napján a forint még erősödött, de összességében a múlt héten a dollár szinte minden devizához viszonyítva erősödött.
A hét folyamatai alapján, a már literre és forintra átszámolt különböző tőzsdei jegyzésárak mellett, a benzin esetében a mediterrán piacon 7,5%-os áremelkedést jeleznek a változások, az északnyugat-európai piacokon a forintban számított árak 4,8-5%-os emelkedést mutatnak. A gázolajnál a mediterrán piacon a forintban számított változások 9,2%-os emelkedést jeleztek, az észak-európai piacokon 9,6-9,8%-os növekedést mutatnak az árak forintban mérve. Ezen a héten a forint árfolyam változása felerősítette az áremelkedést.
Komoly drágulást kaphatunk a nyakunkba
A mediterrán és más európai tőzsdei piaci folyamatok hatására összességében – a 27%-os áfával is növelten – a heti változások a benzin esetében még 4-6 forint körüli újabb áremelést tesznek lehetővé a pénteki két forintos emelést is figyelembe véve. A gázolaj esetében a forintban számított áraknál a pénteki 4 forintos emelést követően újabb 6-8 forintos emelést feltételezünk. .
A benzin ára 350 forint/liter körül alakulhat, a gázolaj ára várhatóan 353 Ft/liter körül változhat - olvasható a GKI előrejelzésében.